umělecké kovářství

5 důvodů, proč se věnovat uměleckému kovářství aneb Krásy poctivého řemesla

Potřebujete po dlouhých hodinách v kanceláři nebo pracovních jednáních upustit páru? Hledáte cesty, jak smysluplně vyplnit svůj volný čas a přitom něco užitečného vytvořit? Potom jistě nepohrdnete krásami klasického řemesla, které na nás mnohdy působí jako cosi nepřístupného z dávno zapomenutého světa. Když se však do jeho tajů ponoříte hlouběji, zjistíte, že se jedná o výborný způsob trávení volného času.

Stále větší popularity se v poslední době dostává uměleckému kovářství. Vždyť kdo by si nepřál vyzdobit svou domácnost a zahradu unikátními předměty z ušlechtilého kovu? Důvody, proč se vyplatí vstoupit do světa vyhřátých pecí, kouře a mocných ran kladiva, se zabývá následující článek.

1. Vytvoříte něco hmatatelného

S absencí hmatatelných výsledků se dlouhodobě potýkají mnohé profese. Učitelé, úředníci, administrativní pracovníci – ti všichni bojují s tím, že plody jejich práce nejsou na první pohled vidět. Někdy se projeví až po delší době, jindy vůbec. Kovářství představuje naprosto opačný svět. Každý úder kladiva, každé nahřátí kovu a uchycení ve svěráku, je okamžitě znát. Ve výsledném produktu se dokonale zračí všechno, co kovář při své práci vykonal.

Svými výtvory můžete vyzdobit interiér svého domova, zhotovit praktické ozdobné kování či kované zábradlí nebo dekorovat zahradu abstraktními ozdobami. Vaše úsilí má jednoznačně hmatatelné výsledky, které mnohá povolání citelně postrádají. A k tomu všemu dáte neomezený prostor své kreativitě.

2. Nemůžete chybovat

Nahřáli jste kov příliš? Byl úder kladiva natolik silný, že se kus oceli pokřivil? Ať už se stane cokoliv, vždycky existuje cesta zpět. Zatímco u dřeva stačí pár špatných zářezů a výsledek je k ničemu, u kovářství nic takového neplatí. Pokud se vám něco nepodaří na první pokus, prostě nechte kov vychladnout, odpočinout a zkuste to znovu. A pokud to znovu nevyjde, nic vám nebrání vydat se trochu jinou cestou.

Z tohoto důvodu je umělecké kovářství vhodným oborem i pro méně zručné jedince. Ať už uděláte cokoliv, nemusíte se obávat, že byste za materiál platili zbytečně. Vždycky vytvoříte alespoň “něco” a to „něco“ často vypadá dokonce lépe než vaše původní představa.

3. Protáhnete všechny svaly a pročistíte mysl

Viděli jste někdy kováře ve skanzenech či alespoň dokumentárních filmech? Pak vám asi došlo, že se jedná o poměrně fyzicky náročnou činnost. Díky tomu, že při ní zapojíte prakticky všechny svaly, poslouží jako dokonalá náhrada posilovny. Dávejte jen pozor na to, abyste to s aktivitou zejména v začátcích nepřehnali. Umělecké kovářství nejvíce zatěžuje ruce, které se zprvu budou ozývat nepříjemnou bolestí a trnutím.

Bušení do kusu kovu poslouží také jako dokonalá relaxační aktivita. Pročistíte si hlavu od starostí všedního dne a možná i přijdete na řešení problému, který vás trápil několik dlouhých dní. Zkrátka ideální náhražka povinné dávky v posilovně nebo běhu.

4. Získáte nové přátele

Kovářství není jen práce, je to životní styl. Milovníci tohoto starobylého řemesla udržují živou tradici cechů a pravidelně se potkávají, aby sdíleli nejen své zkušenosti, ale i radosti a strasti svých běžných životů. Prostřednictvím svého koníčku získáte zajímavé známosti, kontakty nebo zkrátka jen někoho, s kým si můžete o své vášni popovídat.

Kovářská společenství taktéž organizují různé semináře a školení, na nichž členové pronikají do tajů pokročilejších technik a objevují nové finesy. Zábava a společenská sláva jsou tak spojeny s užitečným rozvojem znalostí a dovedností.

5. Něco málo vyděláte

Stáváte se opravdovými mistry ve svém oboru a všichni vaše výrobky chválí? Ptají se vás sousedi, zda byste jim něco ze své dílny neprodali? Gratulujeme, dosáhli jste úrovně, kdy máte možnost si uměleckým kovářstvím skvěle přivydělat. V dnešní době plné uniformní šedi jsou unikátní ozdobné výtvory vyvažovány zlatem.

Při troše umu a potřebného štěstí se časem dostanete do fáze, kdy se budete moci svému koníčku věnovat i profesionálně. Dobře se však zamyslete nad tím, zda tento krok budete chtít učinit. I milovaná práce se může časem proměnit v nudnou rutinu.