Výroba barefoot obuvi

Barefoot obuv může být z mého pohledu obuví zdravotní, říká jejich výrobce Tadeáš Strolený

Slovo barefoot, ze kterého vznikl pojem barefoot boty, znamená v českém překladu naboso či bosý. Jedná se o typ bot napodobující chůzi naboso, která v poslední době získává stále větší oblibu. Její příznivci věří, že je pro chodidla přirozenější. O tom, jak má správná barefoot obuv vypadat, i jak náročné je ručně takovou botu ušít, jsme se bavili s Tadeášem Stroleným, výrobcem ručně šité barefoot obuvi, kterou na Atelier.cz naleznete pod značkou Tadai.

Kdo se skrývá za značkou Tadai?

Já, Tadeáš Strolený, a má žena Kristýna. Já se starám o boty, jejich výrobu, materiál, měření a podobně, ona o zbytek.

Co znamená slovo Tadai?

Tadai je hebrejský ekvivalent mého jména.

Výroba barefoot obuvi

Jak tento název vznikl?

Dlouho jsme s ženou přemítali, ale přicházeli jsme na pouhé povrchnosti. Nic nám nesedlo. Tadai ve mně vyvolal pocit smyslu. Tomuto vnuknutí předcházelo několik událostí a nakonec to byla zkrátka souhra okolností, která nás cvrnkla do nosu.

Jak jste se k tvorbě dostali?

Život člověka je tvorba.

To je pravda. Tvořit se dá ale spousta věcí. Proč zrovna barefoot? Dovedl vás k této obuvi někdo blízký či známý, nebo jste se k ní dostal sám?

V podstatě mi to vnukla moje žena Kristýna a hrstka mých přátel. Zhruba čtyři roky jsem chodil bos úplně všude, kde se dalo. Párkrát i na sněhu v horách. Tudíž jsem začal považovat boty za zbytečnost, která jen stojí peníze a – jak jsem po čase empiricky zjistil – škodí celému tělu. Po nějaké době, kdy jsem si klepal na čelo, jak je vůbec možné, že lidská bytost přijala strach za svého rádce pána a začala se ověnčovávat aparáty tak typickými pro naši “vyspělou společnost”, jsem se dozvěděl o konceptu minimalistické obuvi čili barefoot.

Začal jsem sledovat trendy v tomto směru, ale stále se mi to nezdálo správné. Jednoduše jsem se nemohl spokojit s tím, že uniformita velikosti 43 má odpovídat mojí noze stejně jako všem ostatním noham velikosti 43. A šmitec! Noho, přizpůsob se.A tak jsem začal zkoumat, čím to je, zda-li to lze udělat jinak. Proběhla řada pokusů a testování. S prací s kůží jsem měl již několikaleté zkušenosti, tedy v tomto ohledu jsem věděl, s čím zacházím.

Barefoot obuv Tadai

Měl jste ke kreativní činnosti blízko i v dětství?

Asi jako spousta dětí, ale měl jsem dost volnosti a kompetencí. S tím jde ruku v ruce i  zodpovědnost a kreativita, která pomáhá nejen tvořit, ale i procházet život s elegancí a důvtipem a rovněž napomáhá dávat nápadům formu.

Co je to barefoot obuv? Jak se liší od klasické obuvi?

Můžu odpovědět, jak to vnímám já. Jedná se o obuv, která plně ctí tvar chodidla, jeho pohybové vlastnosti a jeho dokonalost. Člověk je sestaven dokonale tak, jak je, musíme tomu vycházet vstříc a vložit důvěru v organismus a jeho schopnosti. Barefoot obuv jde této myšlence naproti. Vyznačuje se tedy pružnou tenkou podrážkou a dostatkem místa pro prsty a klouby. Je však důležité fixovat nohu v určitých oblastech, například v patě či nártu. V tom vidím zásadní rozdíl v barefoot obuvi na míru a barefoot obuvi konvenčně vyráběné.

Dá se barefoot obuv považovat za zdravotní?

Myslíte oficiálně? To jistě ne, do institucionálních norem by se určitě nevešla. Spousta lidí by si ji nevzala ani do těžšího terénu, třeba na hory. A právě tam bych je doporučil. Z mého pohledu může být rozhodně obuví zdravou.

Jak vy vnímáte zdravotní obuv? Jaká podle vás zdravotní není, jaká naopak je? Existují nějaké normy pro takové označování?

Mně stačí vědět, jak funguje proces nákupu zdravotní obuvi a doplňků. Přijdete na doporučení ortopeda do lékárny, koupíte si například ortopedickou vložku do bot, aby jako napravila plochou nohu, ale nikdo neřeší, do jakých bot ji vložíte. Že možná právě z těch nevhodných bot máte nohu plochou. Být to na mě, zdravotní obuv je ta, která tak nějak hraje notu s přirozeností.

Je vhodná pro všechny, nebo jsou lidé, pro které je tento typ obuvi přímo nevhodný?

Samozřejmě nic není černobílé. Je na každém, aby využil svoji intuici a rozum, aby zvážil, co potřebuje. Dle mého osobního názoru jsou vhodné pro každého. Pokud někdo nemá zdravé nohy, držení těla a podobně, tak právě jemu bych tím spíš doporučil chůzi naboso nebo alespoň bez podpatku. Týká se to problémů s krční páteří, tzv. vadným držením těla, pánevního dna a v neposlední řadě chodidla samotného. Nikdo ale nemůže čekat, že to barefoot obuv vyřeší sama za něj. Vždycky je třeba vědomého přístupu.

Říkáte, že barefoot obuv se vyznačuje tenkou podrážkou. Není pak při chůzi cítit každý kamínek?

Může být. Kupříkladu já každý kamínek cítím rád. Řekl bych, že je to v podstatě nutnost, díky níž dostávám informace o tom, jak se pohybovat. Jestli zrychlit, zpomalit, více se obléknout a tak dále.

Hodí se boty pro jakoukoliv příležitost, nebo se jedná spíše o módní obuv? Moc si nedokážu představit, že bych v podobném typu obuvi šla třeba někam na hory. Existuje barefoot bota ideální do přírody?

Zpočátku, jako na všechno, si musí noha a potažmo celé tělo zvykat, respektive rozpomenout se. Po nějaké době zjistíte, že jakákoliv, ale konvenční bota obzvlášť, vás unavuje a omezuje. Týká se to především způsobu dopadu nohy, odrazu a podobně. Jsme většinou zvyklí došlapovat na patu velmi tvrdě, až dupnout. Tento styl chůze je samozřejmě zničující. Zpočátku může být do jisté míry bolestivé vzdát se bot s podpatky a vysokou podrážkou, pokud nejste bdělí a opatrní. Boty typu pohorky bych použil maximálně místo lyžáků.

Šijete boty ručně?

Ano, šiji vše postaru. Víte, stroje a další věci tvářící se jako pomocníci, často vyžadují další péči a pozornost. Tak nakonec investujete více energie, než od nich můžete získat.

Handmade barefoot obuv

Jak dlouho trvalo, než jste se s tvorbou dostal do své současné fáze? Teď myslím hlavně, co se týče učení toho, jak se vlastně taková barefoot bota šije. Jak moc byly začátky náročné?

Asi dva roky. Teď se to zdá jako nic, ale byly chvíle, kdy jsem toho chtěl nechat. Například, když jsem zjistil, že trh není schopen nabídnout kvalitní podrážky. Byly to krize jako každé jiné. Přinesly výzvu, kterou bylo třeba zvážit. Do nynějška jsme všechny přijali a díky tomu jsme, alespoň prozatím, spokojeni s podobou bot tak, jak je. Když zákazníkovi odevzdávám boty, dělám to s čistým svědomím.

Jak náročné je ušít jeden pár bot? Co vše je k tomu zapotřebí?

Zpočátku si musely ruce zvykat. 🙂

A jaké nástroje při práci využíváte?

Pro šití klasické ševcovské nástroje – řezáky, jehly, šídlo, drátev …

Kolik času vám zabere ušití jednoho páru bot?

Čistě ušití zhruba týden. Záleží na souhře zakázek, zda-li je možné souběžně pracovat na vícero operacích několika párů a podobně. Nutno podotknout, že výroba a prodej obuvi není pouze o šití. Jedná se také také o komunikaci se zákazníky, propagaci, výrobu doplňků – momentálně batůžků na boty – příprava mazání a tak dále.

Co je při tvorbě barefoot obuvi nejdůležitější?

Nic takového není, vše je stejně důležité.

Jak probíhá proces výroby bot podle přání zákazníka? Co vše pro to musí zákazník udělat?

Vytvořit si vlastní záměr a spojit ho s mým. Může se jednat o barvení, zdobení a další specifika. Pak zbývá už jen měření, a to ideálně při osobním setkání se mnou. Druhou možností je změřit si údaje sám podle video návodu a zaslat je nám. Stačí napsat nebo zavolat.

Nosíte vy sami tento typ obuvi?

Ano, nosím, i když raději chodím bos. To může působit dojmem, že svým botám nedůvěřuji, občas slýchám poznámky typu kovářova kobyla chodí bosa. 🙂 Avšak právě díky oblibě bosé chůze jsem byl schopen vytříbit požadavky na to, jaká musí bota být, aby splňovala dané požadavky. Vlastně jsem díky tomu na své boty přísný.

Proč vlastně lidé nosí boty? Není chůze naboso pro lidi přirozenější?

Zodpovězení by dalo možná na knihu… Je to zřejmě součást komplexního názorového systému. Proč jezdíme autem a ne pěšky, když to ve skutečnosti stojí více času? Opatřit si ho, živit a starat se o ně. A tak bychom mohli pokračovat dál. Chůze naboso je pro lidi rozhodně přirozenější, alespoň mimo zimní měsíce a nebo tvrdé krajiny, jako jsou stepi, kde žili severoameričtí indiáni.

Je tento typ obuvi u nás oblíbený? Roste jeho obliba nebo naopak stoupá? A víte třeba, jak je to v zahraničí?

Myslím, že oblíbenost stoupá. Co se týče zahraničí, těžko říct, ale pokud vím, jsme v tomto ohledu ve střední Evropě napřed.

Šijete pouze boty, nebo nabízíte i jiné produkty?

Šiji především boty, ale pokud se objeví nápad, který mě osloví, rád mu věnuji svůj čas.

Vyrábíte produkty pouze z kůže?

Ano.

Proč zrovna kůže?

Je to část těla bytosti, která se narodila plně připravena obstát nároky a zkoušky na této planetě.

Odkud kůži berete? Máte nějakého ověřeného dodavatele? Jak se vlastně shání kvalitní kůže pro ruční výrobu?

Dnes se dá kůže sehnat všude možně. Já si oblíbil dodavatele z nedalekého města. Má v nabídce kůže polské produkce činěné italskou technologii. Samozřejmě bych se rád jednou dostal k přímému dodavateli, ideálně lokálnímu, u něhož bych věděl, od jaké krávy tento dar dostávám, jakým způsobem bylo o kůži pečováno a jakým přesně způsobem byla zpracována. Rád případně přijmu typy.

Jak byste svoji tvorbu charakterizovali? Čím se liší od ostatních podobných produktů?

Myslím, že specifičnost mé tvorby je v inspiraci starými národy, jejich technikami a střihy. Proč vymýšlet znovu něco, co již vymyšleno bylo a je to ověřeno mnoha staletími. Tyto střihy například umožňují šetřit materiál. Mají minimum švů, které jsou náchylnější k opotřebení, zjednodušují nazouvání a tak dále. Mají přesně ty vlastnosti, které jsem hledal. Pro současného člověka jsem tyto samozřejmě přizpůsobil módnímu vzhledu, koženou podrážku nahradil kaučukovou a podobně.

Nejde mi pouze o mechanickou funkčnost bot jako takovou, ale i o to, co vyzařují, jak jsou provázané se svým nositelem, a co do nich společně můžeme vtisknout. To je velmi individuální.

Jak správně o kůži pečovat?

Podobně jako o svoji. V extrémnějších podmínkách ji můžete ošetřit mazáním, neměli byste ji vystavovat silnému žáru (jako například vysoušet kůži nad ohněm), v zimních měsících je pak třeba obuv omývat od technické soli. Navíc není od věci jednou za čas impregnovat kůži přírodními vosky.

Kde tvoříte? Doma, nebo máte nějakou dílnu?

Začal jsem doma v kamrlíku. Dnes už mám svoji dílnu, potřeboval jsem prostor.

Věnujete se tvorbě profesionálně (živí vás to), nebo je to váš koníček (děláte to ve volném čase, vedle vašeho zaměstnání)?

Nyní jsem již ve fázi profesionální tvorby.

Jak vypadá váš tvůrčí proces?

Po slazení zákazníkovy představy s mojí se snažím na každého jednotlivého člověka naladit tak, aby byly boty zkrátka jeho. Dalo by se říct, že je to určitý typ tvůrčího transu, kdy jsem výrobou zcela pohlcen a z velké části se řídím spíše intuicí než myšlenkami, které by mě mohly odvracet od správného směru.

Věnujete se kromě šití i jiné kreativní činnosti?

Třeba soužití s mojí ženou a dětmi.

Kdo nebo co vás inspiruje? Kde hledáte inspiraci pro tvorbu?

Řekl bych, že mě inspiruje vše kolem – od letící mouchy po shluk teček na omítce. Pak jsou tu samozřejmě všelijaké úmyslné koncepty, časem odzkoušené tvary a mé oblíbené folklorní motivy, které přesahují zkušenost člověka dnešní doby.

Čemu se věnujete ve volném čase, když zrovna netvoříte?

Nechci se zbytečně chytat otázky, ale jsem přesvědčen, že tvoříme každý okamžik naší reality. Ani čas nedělím na volný a nevolný, to je režim otrocký.

Kde se vidíte za pět let?

Tady mám asi slabý zrak.

Proč jste se rozhodli vyzkoušet Atelier.cz?

Připadá nám to jako sympatické místo, kde bychom mohli být nalezeni těmi správnými lidmi.

Jak jste se o nás dozvěděli?

Spojili jsme se spolu díky mé sestřenici Kačce.

Zaujal vás prodejce Tadai?

Barefoot obuv zakoupíte na Atelier.cz.

Prohlédnout nabídku prodejce