Minimalistická móda

Co je to minimalismus a jak vypadá

Dnešní společnost je zahlcená, a to doslova vším – od reklam a dostupných informací, přes pořady a kanály v televizi a nabídku v jídelním lístku, až po množství jídla, elektroniky i oblečení v obchodech. Zahlcený je náš fyzický i psychický život. Máme problém odmítat, ale zároveň se neumíme rozhodnout, čemu dát přednost. S tím vším se snaží bojovat minimalismus. Co se pod tímto dnes často skloňovaným pojmem skrývá?

minimalistický styl

Možná to někoho překvapí, ale minimalismus rozhodně není nějakým výdobytkem moderní doby. Jedná se totiž o umělecký směr, který se 50. letech 20. století objevil zejména v sochařství a malířství, později se rozšířil i do dalších oblastí (třeba také do literatury či hudby). Známým hudebním skladatelem, který využívá prvky minimalismu, je například Ital Ludovico Einaudi, jehož skladby zazněly například ve filmu Nedotknutelní. Základem minimalistických děl byly, resp. jsou, zejména jednoduché geometrické tvary. V prostoru jsou vnímána jako nezúčastněná.

V dnešní době minimalismus chápeme jako životní styl, který je založený na jednoduchosti a lehkosti a je velmi úzce spojen s udržitelností, odpovědností a ohleduplností k životnímu prostředí i lidem, tedy i se slow fashion. Rozvinul se zejména kvůli tomu, že si lidé začali uvědomovat negativní dopady svého nákupního chování na životní prostředí. V tomto pojetí je minimalismus zejména o omezení konzumu, snížení spotřeby a vlastnictví. Minimalismus není o tom vycházet ze skříně či z bytu všechny věci a vlastněné majetky, ale spíše o tom ujasnit si priority a zamyslet se nad tím, co potřebujeme a co leží třeba už dlouhá léta ve skříni.

minimalismus v módě

Jak se stát minimalistou?

Minimalismus nemá jasně daný seznam pravidel, pouček, nemá ani žádnou Bibli, která by říkala, co je a co není minimalistické, co z vás minimalistu udělá a co ne. Alvin Korčák z minimalisticky.cz říká, že každý má své pojetí minimalismu. Přirovnává to ke květině. „…každý pěstuje trochu jinou, ale ta roste a kvete s tím, jak se člověk vyvíjí a stará se o ni a nebo chřadne a usychá, jak člověk svůj prostor zapleveluje nadkonzumními zbytečnostmi a rozptyluje se od života, který chce žít.

minimalismus doma

Prvním krokem k tomu stát se minimalistou je začít se rozhodovat vědomě, začít přemýšlet nad tím, co si pořizujeme a nenechali se strhnout k impulzivním nákupům založených na slevových akcích. Minimalismus je životní styl bez potřeby vlastnit mnoho věcí, mnoho zbytečných věcí. Obecně tato filozofie mluví o zjednodušování života – to se může promítnout do jedné oblasti či části našeho života, ale může ovlivnit i vše. Alvin Korčák píše, že minimalistou se stávají nejčastěji cestovatelé či digitální nomádi. Ti totiž postupně zjišťují, že pro svůj život zas tolik věcí nepotřebují. Obvykle člověk začne například tím, že zredukuje počet oblečení, pak zbytečnosti na poličkách a pak už to jde ráz naráz.

Minimalismus se ze své podstaty snaží bojovat proti pořizování si zbytečných věcí, které jsou nám k ničemu. Důležité je upozornit na to, že minimalismus je více než jen pouhá redukce šatníku, i když zde to obvykle začíná. Může to znít jako paradox, ale tím, že vlastníte méně věcí, necítíte tak častou potřebu kupovat si věci další. Díky tomu si můžete dovolit kvalitnější produkty. Ty jsou samozřejmě dražší, ale minimalismus rozhodně není o tom, že musíte začít žít na vysoké noze. Často platí to, že spíše ušetříte. Jelikož už neutrácíte za zbytečnosti, které ani nepotřebujete, ale investujete do věcí, které jsou kvalitní a vydrží vám déle.

Protože je minimalismus životní styl a všichni jeho zastánci se jej snaží takto prezentovat, není to jen o těch materiálních věcech. Jakožto minimalisté byste se měli naučit říkat ne, a to nejen při nakupování, ale u činností, které vás nenaplňují. Proč dělat něco, co vám nepřináší radost, když můžete vykonávat aktivity, které vás baví? Začít není tak složité, jak si myslíte. Na konci této cesty vás bude čekat odměna ve formě spokojenějšího, kvalitnějšího života, ve kterém jsou pozitivní zkušenosti a zážitky důležitější než materiální vlastnictví.

Minimalismus jako designérský koncept

Pokud budeme mluvit o minimalismu v oblasti módy, bytových doplňků či bydlení, měli bychom mít stále na paměti, že vše souvisí se vším. To, že se nám líbí jednoduché střihy a preferujeme kvalitní materiály, z nás ještě nedělá minimalistu.

Jak už bylo ale napsáno výše – minimalismus jakožto životní styl souvisí se slow fashion či udržitelností. Jakmile totiž začneme přemýšlet nad původem věcí, budeme se chtít obklopovat věcmi lokálních dodavatelů či designérů a kupovat si produkty z kvalitních materiálů či surovin, začneme do našeho života nenápadně vpravovat i prvky minimalismu.

Pokud patříte mezi milovníky nenáročných střihů, jednoduchých barev, kvalitních materiálů, za kterými se skrývá staré dobré ruční šití, doporučujeme nahlédnout do nabídky slow fashion oblečení značky LINE by Linda. Sama Linda v rozhovoru přiznala, že minimalismus nevyužívá jen ve své tvorbě, ale i v životě. Nerada se obklopuje množstvím věcí a vyhýbá se chaosu. Nechte se jejím příběhem inspirovat.

Minimalistický styl bydlení

Popularita minimalistického stylu bydlení roste společně se skandinávským či francouzským stylem rychlostí blesku. Minimalistické domovy jsou charakteristické velkým prostorem, střídmostí materiálů a čistými liniemi i barvami. V takových domácnostech nenajdete přeplněné a přeplácané místnosti plné dekorací, poliček, knihoven. V minimalistických prostorech obvykle nenajdete ani záclony či závěsy nebo koberečky.

I zde se ale dbá na kvalitu materiálů, a to včetně podlahových krytin a nábytku. Minimalistické bydlení dbá na účelovost a funkčnost všeho, co se v prostoru nachází, zároveň zde najdeme stylové kousky. Minimalismus v interiéru často uplatňují i lidé, kteří ve svém živote minimalisté nejsou. Ačkoliv není stylem pro každého, dá se velmi dobře praktikovat v místnostech, kde by měla být funkčnost na prvním místě, například v kuchyni.

V obývacím pokoji zařízeném v tomto stylu najdeme často pouze pohovku, konferenční stůl a maximálně jedno či žádné křeslo. V pokoji bychom neměli používat příliš velké množství barev, minimalisté se také vyhýbají křiklavým odstínům. Klade se důraz na čistotu, jednoduché linie i materiály. Nicméně, současný minimalistický styl se od svých počátků velmi proměnil a dnes málokdy najdeme velmi strohé interiéry.

Shrnutí inspirováno Alvinem Korčákem aneb Co si z článku vzít

Musíme si uvědomit, že minimalismus není pouze o uklízení a zredukování šatníku, případně dalších úložných prostor. Je to celkový životní styl, který by se měl projevit v každé oblasti vašeho života, při každém rozhodování. Také se nejedná o krátkodobou záležitost – být minimalistou je běh na dlouhou trať. Něco jako hubnutí. Začít můžete vždycky. Stačí začít přemýšlet, zda věci, které nakupujete, skutečně potřebujete, a zda pochází z výroby, která je udržitelná a kvalitní.

Udělejte si chvilku času, která vám dlouhodobě může zlepšit život. Začněte tím, že si protřídíte věci, co máte doma. U každé si řeknete, kdy jste ji naposledy použili, zda ji skutečně ke svému životu potřebujete a jestli není čas se s ní rozloučit (oblečení a další předměty nemusíte vyhazovat – můžete je prodat, věnovat, dát na charitu).

Chcete se o minimalismu dozvědět více?

Pak rozhodně zavítejte na stránku minimalisticky.cz, o které již byla řeč. O své cestě za jednoduchým životem píše také Patrik Zouhar na zjednoduseno.cz. To, že se minimalismus dá praktikovat i v rodině s dětmi, dokazuje Marcela z zijememinimalismem.cz. Na minimalist.cz najdete tipy, jak méně mít a více žít a můžete se zde také přihlásit na kurz minimalismu. A abychom překročili také naše české hranice, zavítejte na web becomingminimalist.com, jehož autorem je Joshua Becker, který svými články či přednáškami inspiroval nejednoho českého minimalistu.