produktová fotografie

Jak na kvalitní produktovou fotografii svépomocí

Jednou z ověřených pravd ohledně e-commerce je, že vnímání kvality a důvěryhodnosti vašeho podnikání je často souzena podle kvality vaší online prezentace. A velkou součástí atraktivní prezentace na internetu jsou bezpochyby vysoce kvalitní a krásné produktové fotografie.

Vnímání vašich produktů přímo závisí na kvalitě vašich produktových fotografií.

Prezentace vašich produktů může být oným zásadním rozdílem mezi prodaným a neprodaným produktem. To je pravda především tehdy, pokud své produkty prodáváte na tržišti jako Atelier.cz, kde jsou vaše produkty zobrazovány společně s produkty ostatních prodejců, nebo při prodeji přes vizuální platformy jako Pinterest.

Pokud teprve začínáte a doposud jste produkci kvalitních produktových fotografií neřešili, může být celá výzva poněkud odstrašující, neboť  pořízení kvalitní produktové fotografie vás může přijít na nezanedbatelnou finanční částku. Pokud je váš rozpočet omezený, určitě vás již napadlo to zkusit svépomocí. Není to tak těžké, jak se může zdát.

Existuje mnoho technik pro úspěšné focení produktové fotografie, ale my vám ukážeme techniku využívající přirozené světlo. Tento návod je k dispozici pro ty, kteří mají omezený rozpočet a přesto chtějí dosáhnout rozumných výsledků.

Co budete potřebovat?

Středem veškerých příprav je samozřejmě vybavení. To je samo o sobě důvodem, proč se mnozí tvůrci ostýchají jít do svépomocné tvorby produktové fotografie. Vybavení je k dispozici nepřeberné množství a může stát jmění. Pokud tedy začínáte a chcete si produktovou fotografii alespoň vyzkoušet, není třeba zbytečně utrácet. Pokud máte k dispozici alespoň fotoaparát (nebo si jej můžete půjčit), váš rozpočet nemusí přesáhnout tisíc korun.

1. Fotoaparát

Pro začátek nepotřebujete tu nejlepší technologii. V dnešní době můžete dokonce použít i lepší smartphone, který má adekvátní fotografické vybavení, ale o tom až v jiném článku. Kvalitní fotografie však můžete dosáhnout i se staršími modely fotoaparátů jako například Canon G z roku 2008, který dnes seženete za částku do 3 tisíc korun. Jak tedy vybrat ten správný přístroj? Jednoduše začněte s tím, co máte po ruce a uvidíte, čeho jste schopni dosáhnout. Široce rozšířeným mýtem je, že fotografii dělá fotoaparát. Ve skutečnosti se však jedná pouze o část skládačky – stejně důležité je rovněž světlo, expozice, stylování a post-produkce.

2. Trojnožka

Fotoaparát budeme nastavovat na co nejmenší clonu tak, abychom dosáhli co možná největší hloubky ostrosti. Šířku hloubky ostrosti definuje prostor ohniska zaostření. Abychom dosáhli ideálního výsledku, budeme potřebovat největší možné f/stop číslo, kterého může fotoaparát dosáhnout. Rychlost závěrky a f/stop spolu souvisí a protože větší f/stop čísla jako f/8 omezují vstupu více světla, bude potřeba to kompenzovat pomalejší závěrkou.

Když má fotoaparát pomalou závěrku, nelze jej držet v ruce, neboť by byl záběr rozmazaný. Odpověď je jednoduchá – trojnožka. Mnoho kompaktů vám nedovolí zvolit si vlastní f/stop číslo. To je v pořádku pokud víme, jak se s tím vyrovnat. O tom se pobavíme později.

Pro zopakování, není třeba si kupovat nejdražší trojnožku, existuje množství trojnožek v ceně do 700 Kč, najdou se však i levnější kousky. Podívejte se třeba na AliExpress.

3. Bílé pozadí

Pro zajištění bílého pozadí existuje mnoho možností a pokud se chystáte fotit hodně, pak vás bude zajímat bílá papírová role. Ta se hodí, protože se podklad může zašpinit a vy pak pouze odstraníte špinavou část a odrolujete si čistou. Nabízí se i použití běloskvoucího prostěradla – plachty či bílou metráž, kterou koupíte levně na internetu. Velice levným řešením je pořídit si plakátový karton. Hledejte karton čistě bílý, neboť špinavě bílá nebo krémová se bude těžko měnit v čistě bílou.

4. Bílé odrazové plochy vytvořené z pěnové desky

Když nasvětlujete pomocí okenního světla, bude vždy existovat světlá strana a stínová strana. Stínová strana bude obvykle příliš tmavá, a proto bude třeba světlo odrazit zpět a trošku stíny korigovat. Pro tento účel je skvělá tzv. pevná pěnová deska, neboť je, jak už název napovídá, pevná a bílá.

Hodí se vám však i černá pěnová deska. Přijde vhod tehdy, pokud fotíte bílý produkt na bílém pozadí. Přidejte černé desky na strany a získáte tmavý okraj bílého produktu.

Pěnové desky se dají pořídit v uměleckém obchodě nebo jednoduše na internetu. Je to jen bílá deska – možná se vám povede šikovně ji nahradit bílým papírem do tiskárny nebo dalším plakátovým kartonem.

5. Stůl

Váš stůl může být i skládací. Pokud fotíte menší věci, bude vám stačit i šířka kolem 70 cm. Dobrý stůl je základ -malý stůl vám neposkytne dostatek prostoru, zatímco velký stůl se u okna nemusí zrovna hodit. Skládací stoly jsou proto poměrně dobrým řešením – navíc jej můžete použít například i na trzích!

6. Páska nebo svorky

Když je třeba uchytit plátno, páska nebo svorky pomohou. Fungují rychle a spolehlivě. Nemusíte se obtěžovat a rozčilovat nad tím, že něco nedrží jak má. Mějte je tedy vždy po ruce. Především v polních podmínkách, kdy si pomáháte dostupnými věcmi, se takoví pomocníci mohou hodit.

7. Správná místnost

Pro tuto techniku je pochopitelně nejlepší místnost s oknem u zdi. Čím větší okno, tím více světla. Čím blíže k oknu, tím měkčí světlo s temnějšími a měkčími stíny. Trošku dále od okna můžete získat více světla ale ostřejší stíny.

Vše v jednom

Nezdá se vám něco? Nemáte potřebný prostor? Pak se můžete obrátit na specializovaná řešení, která dají zapomenout na boj se sluncem a prostorem. Například Orangemonkey Foldio je skvělý pomocník, který vám pomůže fotit menší produkty.