LINE by Linda módní návrh

LINE by Linda: Slow fashion z Moravy s nádechem exotiky

Jedním z prvních prodejců, který se rozhodl vyzkoušet Atelier.cz, je sympatická Linda Křetinská se svou značkou minimalistického oblečení LINE. Jednoduché linie a zajímavé kombinace barev jsou prvky, které spojují módu značky LINE. Tvůrčí činnost byla Lindě blízká i v dětství. Dle svých slov dává přednost kvalitě nad kvantitou. Přečtěte si v rozhovoru pro magazín Atelier.cz, proč si z činností vybrala zrovna šití, nebo čím se oblečení Lindy Křetinské liší od ostatních značek.

Lindo, prozraďte nám něco o sobě. Kdo se skrývá za značkou LINE?

Pod značkou LINE se skrývá Linda Křetinská – milovnice módy, která se nedávno rozhodla, že začne pracovat na svojí vlastní oděvní značce.

Jak jste se dostala k šití? Pamatujete si váš první výtvor?

Prvním výtvorem, zhruba v osmi letech, byl obleček pro panenky. Posléze jsem v dětství pokračovala kabelkami a dalšími jednoduchými doplňky.

Ušila jste první obleček v osmi letech? To je úžasné. Kdo vás k šití přivedl? A jak jste se vlastně šít naučila?

Šicí stroj měla moje babička. Byl šlapací a jeho výhodou bylo, že prošil snad úplně všechno a měl docela širokou škálu funkcí a způsobů prošívání. Jen pro zajímavost je mým pomocníkem do teď. K prvnímu šití mě vedla hlavně zvědavost.

Takže jste měla ke kreativní činnosti blízko od dětství.

Ano, od dětství jsem ráda kreslila, navrhovala oblečky a celkově jsem měla vždycky blíže k tvůrčí činnosti.

Proč zrovna šití? Co vás na této činnosti tak baví, fascinuje?

Mám ráda užité umění, ale jak jsem psala v předchozí odpovědi, k oblečení a celému tomuto procesu jsem měla nejblíže. Vystudovala jsem střední odbornou školu oděvní, kde jsem se naučila všechny potřebné základy. Co mě na tom tak fascinuje? První myšlenka v hlavě, návrh a na závěr konečný samotný výsledek, takže celý tento proces.

Jak byste svou tvorbu charakterizovala?

Nadčasová, variabilní, trochu nekonvenční a pohodlná zároveň.

Odkud čerpáte inspiraci?

Momentálně se inspiruji 80. léty – přesněji střihy z tohoto období. Jinak na mých kouscích jsou čitelné sportovní prvky jako lemy, patenty a podobně. Jsem sportovně založený člověk, a to se odráží i v mé tvorbě. Hodně vycházím ze svých pocitů a představ ale i ze zajímavých lidí, které potkávám na ulici. Samozřejmě sleduji jak domácí, tak zahraniční módní brandy (značky, pozn. red.).

Co vás na 80. letech fascinuje?

Neřekla bych zrovna fascinuje. Móda 80. let bořila mýty o rozlišování oblékání podle pohlaví. Inspirací se stala nejen tehdejší hudba, ale také chuť míchat styly světových kultur.  Luxus vystřídala střídmost, překombinovanost zase jednoduchost. Každý v té době chtěl být originálem a tím, kdo na sebe v davu upoutá pozornost a bude vidět.

V 80. letech se objevovaly oversize střihy, šatů, topů i triček – tedy střihově volnější oblečení, které se přepásalo páskem. Pro příklad tento znak je viditelný i u mých modelů.

Čím se vaše oblečení liší od ostatních podobných produktů?

Chci poukázat na to, že moje oblečení může nosit studentka do školy a taktéž vyzrálá žena, která se nemusí bát nosit jednoduché sportovně-elegantní oblečení. K mým šatům nakombinuje zajímavý šperk a může vyrazit na kávu do města. Snažím se, aby kousky byly variabilní a šly obléci i k formálnějším příležitostem.

Z jakých materiálů nejčastěji šijete? A proč?

Velký důraz kladu na původ a kvalitu materiálu. Začala jsem příjemnými úplety z přírodních materiálů, jsou nenáročné na zpracování i údržbu. Je to takový můj odrazový můstek.

Věnujete pozornost i jiným materiálům, které byste chtěla vyzkoušet?

Určitě mám v plánu vyzkoušet vícero materiálů. Bude se to také odvíjet od toho, kam se moje tvorba bude posouvat.

Šijete oblečení jen pro ženy, nebo tvoříte i pro muže?  

Momentálně šiju pouze pro dámy a přiznám se, že pánské módě jsem nepřišla na kloub, i když je pro mě velkou inspirací.

Kolik hodin denně věnujete šití? Jak dlouho vám trvá ušít například šaty či něco jiného?

Tvoření se věnuji přibližně osm hodin denně v jakoukoliv část dne. Odvíjí se to samozřejmě od konkrétní věci, kterou dělám. Pokud mám ušít kousek, který už mám odzkoušený a střihově vyřešený, jde to rychle. Když mi proletí hlavou nějaký nápad, hned si ho načrtnu, jelikož není záruka, že si potom na něho doma vzpomenu.

Vaše oblečení se vyznačuje minimalistickým, jednoduchým, přesto zajímavým stylem a střihem. Preferujete minimalismus i v běžném životě?

Ano, svým způsobem jsem minimalista a projevuje se to i v mé tvorbě. Nerada se obklopuji velkým množstvím věcí a vyhýbám se chaosu. Tyto věci mě rozptylují a berou mi energii. V tomto mi je velice blízké čínské učení feng-šuej, usilující o harmonii člověka k prostoru, který obývá. Snaží se o vyváženost věcí kolem nás.

Označila byste značku LINE za „slow fashion“ značku? Jaký názor na tento trend máte?

LINE je slow fashion značka a autorská tvorba. Šiju v minisériích a kladu důraz na kvalitu materiálu, který většinou nakupuji od českých výrobců. Také se zvyšuje zájem veřejnosti o původ výrobků, o tom kde byly ušity a za jakých podmínek. Lidé jsou ochotni zaplatit více peněz za kvalitnější a originální kousek do svého šatníku.

Píšete, že „LINE představuje určitou nezávislost na módních trendech“. Co to přesně znamená? Nenecháváte se nést módními trendy?

Snažím se poukázat na to, že člověk nemusí být otrokem rychlé módy ze shopping center. Nejlepší je si vytvořit svůj osobitý styl a krátkými trendy se jen lehce inspirovat.

Věnujete se tvorbě profesionálně, nebo je to váš koníček?

Zatím je LINE můj koníček, kterému se věnuji ve svém volném čase.

A jaké je tedy vaše profese? Má vaše práce nějaké dočinění s tvorbou?

K oblečení mám blízko i v mém zaměstnání. Pracuji jako zástupce vedoucího na prodejně O’neill, která už šedesát let navrhuje oblečení nejen pro surfaře.

Kde tvoříte? Doma, nebo máte vlastní ateliér?

Zatím tvořím doma, kde mám na tuto práci vyhraněný prostor a klid.

Můžete nám prozradit, jak vypadá váš tvůrčí proces? Máte například nějaké rutinní postupy?

V první řadě je to nápad, myšlenka, která mi utkví v hlavě. Od této fáze se dostanu k samotnému modelu, výběru materiálu a barev podle ročního období. Další detaily ladím při modelování nebo už samotné konstrukci. Proto je nejlepší šít první kousky nanečisto.

Věnujete se kromě šití i jiné kreativní činnosti?

Zatím se moje tvůrčí činnost zaměřuje na oděvní tvorbu. Do budoucna mě láká grafický design, který bych ráda aplikovala taktéž na oděvy.

Můžete nám přiblížit, jak se dá grafický design aplikovat na oděvy?

Způsobů je více, závisí na grafickém návrhu a materiálu, na který jej chceme aplikovat. Velice rozšířený je například sítotisk. Tato technika se provádí vytlačováním tiskové barvy plochým sítem na potiskovaný materiál. Potiskované plochy jsou vymezeny šablonou, kterou lze na síto kopírovat přímo nebo nepřímo přenést z pigmentované fólie. Pak například sublimační tisk, což je jedna z nejmodernějších tiskových technologií. Umožňuje celoplošný potisk na materiály z umělých vláken. Možnosti jsou velké.

Jak relaxujete? Co děláte ve volném čase, když zrovna netvoříte?

Baterky dobíjím nejlépe nějakou manuální činností, kde člověk, jak se říká, vypne. Jsem aktivní člověk, miluji jakýkoliv pohyb, přírodu, poznávání, a proto jsou cestovaní a sport činnosti, kterým se velice ráda věnuji ve svém volném čase. Za maximální relax považuji dobré jídlo a pití, užití si dobrého koncertu nebo zajímavou výstavu.

Záleží vám na názoru ostatních? Máte například někoho, za kým si jdete pro názor, jakmile něco vytvoříte?

Mám blízkého člověka, který se mi neostýchá říct konstruktivní kritiku, je z oboru a zajímá se o módu. Jsem za to velice ráda.

Kde se vidíte za pět let?

Značka LINE bude i v budoucnu mým koníčkem, ze kterého bych časem ráda udělala svůj hlavní zdroj obživy. Mým snem je mít svůj vlastní ateliér a šít nejlépe na zakázku. Dle mého názoru je blízký kontakt se zákaznicemi velmi důležitý pro obě strany. Zákaznice si k vám vybuduje bližší vztah a já pokračuji ve svém tvůrčím rozvoji. Zároveň bych ráda zachovala prodej na internetu prostřednictvím vašeho Ateliéru.

Mezi Vaše známé patří i zakladatel a patron Atelier.cz pan Jan Dorazil, mělo to vliv na vaše rozhodování? Proč jste se rozhodla vyzkoušet Atelier.cz? Přeci jen jste byla jednou z prvních osob, které se rozhodly to s námi zkusit.

Honza mi o projektu řekl zcela náhodně, když jsme spolu jeli vlakem a nabídl mi, jestli nechci své výrobky prezentovat na Ateliéru. Ano, Ateliér byl sice teprve na svém začátku, ale líbil se mi koncept tohoto projektu i samotná myšlenka. Vidím to jako další způsob zviditelnění se.

Líbí se vám značka LINE by Linda?

Produkty zakoupíte na Atelier.cz.

Zobrazit nabídku prodejce