Mimoosa

Mimoosa: Začalo to ponožkou nebo časopisem?

Práce se sklem si žádá odvahu. Křehký materiál umí být zrádný, ale zároveň půvabný. Nekonečné možnosti tvorby mozaiky společně s technikou fusingu okouzlily výtvarnici Martinu Šrýtrovou. Ta za pomocí značky Mimoosa odhaluje tajemství a krásu spékaného a lehaného skla i pestrobarevné mozaiky. Pod jejíma rukama vznikají úchvatné produkty. Ačkoliv sklo v její tvorbě dominuje, není jediným materiálem, se kterým pracuje. V dnešním článku, Mimoosa odkrývá svůj tvůrčí příběh plný kreativity.

S kreativní duší jsem se nejspíš narodila. Miluji barvy a ty byly vždycky zásadní součást mého života.MIMOOSA

Začalo to v dětství

Jako malá holka jsem se od maminky a babičky učila háčkovat, plést a šít. Když jsme měli na základce předmět ruční práce (nebo jak se to tenkrát jmenovalo), moji spolužáci se divili, že umím uplést ponožku na dvou i čtyřech jehlicích, zatímco oni bojují s háčkováním řetízku. No… já zas nechtěla moc číst ani sportovat. Každý jsme jiný.

Vyzkoušela jsem různé materiály (hlavně textil) a ty vždy spojovala bohatá barevnost. Jako náctiletá jsem si už šila a pletla vlastní kousky oblečení a opravdu je i nosila. Vždycky to byly dost nekonvenční věci. Společně s krásnými barevnými textiliemi, jsem měla (a mám dodnes) ráda také netradiční módu.

Ke sklu jsem se ale dostala až v dospělosti. V nějakém „tvořivém“ časopise jsem kdysi zahlédla mozaikový stolek ze střepů dlaždic a zalíbila se mi myšlenka, že bych si podobný také sama vytvořila. Představa, jak svou oblíbenou ranní kávu v létě popíjím na terase u takového vlastnoručně vyrobeného stolku, mě úplně okouzlila. Na internetu jsem začala pátrat po informacích o technice mozaikové tvorby a vhodném materiálu. A tak jsem objevila, že existuje barevné vitrážové sklo. To byl ten moment, ze kterého už pro mě nebylo cesty zpět. Moje vnitřní já se zachvělo euforií a byla jsem lapena.

Okouzlující skleněné mozaiky

Široká škála barev, kterou nabízí tento úchvatný materiál, a navíc možnost pracovat s efekty transparentnosti, poloprůsvitnosti či neprůhlednosti, mě úplně okouzlila. Za těmito prvky se totiž skrývají nekonečné možnosti designových kombinací.

Moje nadšení bylo tak ohromné, že jsem se místo malého terasového stolku pustila hned do velkého díla – tvorby mozaiky na pracovní desku letní kuchyně. A povedlo se. 😊

Moje specialita jsou tedy skleněné a vitrážové mozaiky. Používám i další materiály, ale sklo je rozhodně na prvním místě.

Tajemství fusingu odhaleno

Později jsem začala tvořit také technikou fusingu, což je spékané sklo. V současnosti v mé tvorbě tato technika převládá. Fusing spočívá ve skládání a vrstvení barevného skla, tavení ve fusingové peci (podobné těm keramickým) na teploty kolem 800 °C a následně řízeném chladnutí. Otevření pece po výpalu je vždy tím nejlepším momentem v procesu tvorby, pokaždé je to úžas a překvapení jako když dítě rozbalí dárek pod stromečkem. 😊

Zvládnutí techniky fusingu vyžaduje specifické znalosti, ale není zas tak složité. Pro mozaiku i fusing je potřeba několik základních nástrojů, jako jsou řezáky a kleště na sklo, bruska a pro fusing samozřejmě pec. Pak také spousta dalších pomocných a spotřebních materiálů.

Díky fusingu jsem začala využívat spékané komponenty také do mozaiky. Líbí se mi, jak obohatí celý motiv o další rozměr.

Fascinuje mě specifické působení skla ve spojení s jinými materiály – hlavně se dřevem nebo také s kamenem, keramikou a betonem. V poslední době tak spolupracuji řemeslníky a uměleckými řezbáři.

Inspirace je všude kolem nás

Inspirace přichází někdy z přírody a jindy třeba jen z pocitu, představy nebo zajímavé grafiky, kterou někde zahlédnu.

Ať už jde o motiv pro mozaiku nebo fusing, nejraději mám abstrakci nebo tak trochu skrytý význam. Často se mi stává, že se mě někdo při pohledu na mé dílo zeptá: „… a co to vlastně je?“. Na to mám vždy stejnou odpověď: „ Nic ….. anebo cokoli vidíš.“ 😊

O svých budoucích projektech neustále přemýšlím a pořád hledám nové postupy.  Některé výrobky jsou tak výsledkem zkoušení nové technologie nebo nepovedeným pokusem. To v případě, když se mi neuspokojivý výsledek podaří pozitivně využít jako designový záměr.

Užité umění: Punc neobyčejnosti v každodennosti

Mám ráda, když jsou praktické věci zároveň krásné a nevšední. Říká se tomu užitý design. 😊 Pít kávu z parádního šálku a přinést si ji na pěkném tácu. Sedák na židli potažený krásnou barevnou látkou a užívání si světlo svíček v originálním svícnu. Proto také moc ráda nakupuji od jiných handmade výrobců a umělců, taková věcička má vždy punc neobyčejnosti.

Pomáhá mi to v uvědomit si, že žádný den není všední, nebo by aspoň neměl být.

A tuhle myšlenku bych chtěla předávat dál, ať už prostřednictvím svých výrobků nebo mých kurzů – tedy tím, že budu sdílet své tvůrčí znalosti s dalšími lidmi, aby si i oni mohli sami vyrobit originální kousky pro své nevšední dny.

Pro tyto účely momentálně připravuji rekonstrukci části jedné staré budovy pro novou, větší dílnu. Ráda bych zařídila studio s dostatečným prostorem a vybavením pro mou vlastní tvorbu a také jako příjemné prostředí pro kurzy a tvořivé dílny (workshopy). Časem by mohla přibýt i možnost ubytování či prodejní galerie, ale to je zatím opravdu jen ve fázi hodně odvážných představ pro budoucnost. 😊

Prozatím je možnost mé výrobky vidět na mém profilu na portálu Atelier.cz, na mém Facebooku a Instagramu (@glassmimoosa). Má webová stránka prochází právě rekonstrukcí (v budoucnu bych chtěla provozovat i vlastní e-shop). Už se tam však můžete dozvědět, jak vznikl název Mimoosa, který používám jako značku svých výrobků, a najdete tam také podrobnější informace o mozaice a fusingu.

Mým cílem je vytvářet ze skla krásné a jedinečné kousky pro domov, pro každodenní užitek i radost a předávat tyto dovednosti dalším lidem, kteří chtějí popustit uzdu své kreativitě.MIMOOSA

Prozkoumejte výrobky MIMOOSA

Designové mísy, vázy, jedinečné šperky i dekorace – kreativita nezná mezí.

Chci vidět více.