Každý kus je originál vyrobený s citem, říká o svých produktech Václav Čelko

Kvalitní materiál, poctivá řemeslná ruční práce a výroba s citem – takto by se jednoduše dala charakterizovat tvorba Václava Čelka, který své kožené produkty prodává pod značkou Musagi. Ve své nabídce má výhradně peněženky, ale tvoří také obaly na knihy, opasky a další věci na zakázku. V rozhovoru pro Atelier.cz prozradil například, kolik času zabere zhotovení jedné peněženky, či proč si pro práci vybral zrovna třísločiněnou kůži.

Kdo se skrývá za značkou Musagi Leather?

Václav Čelko. Nijak se ovšem neskrývám.

Co znamená vlastně  Musagi? Je to nějaká zkratka?

Jen takový pseudonym.

Jak tento název vznikl?

Kdysi mě tím jménem pasoval jeden přítel. Je to odvozenina od jména slavného japonského šermíře Musašiho. Připomíná mi, že je třeba se soustředit, učit se a brát život s velkou vážností, ale sebe s velkým humorem.

Pamatujete si, kdy jste ušil první peněženku?

Kdy to už přesně nevím, ale bylo to podle videa na Youtube. Všechny rozměry jsem tipoval a neuměl jsem barvit, upravit povrch, vytenčovat (neboli šerfovat je způsob seřezávání kůže na kraji, čímž se docílí tenčího okraje, na kterém se pak dá dobře dělat lem apod., pozn. red.), šít, zapravovat hrany a podobně. Prostě to byla fušeřina. Ale používat se dala. Myslím, že jsem ji někomu daroval s tím, že má zákaz říkat, že je ode mě. 🙂

Jak jste se k tvorbě dostal?

Po delší době v zaměstnání plném absurdity a nesmyslnosti, jsem měl bytostnou potřebu tvořit něco vlastníma rukama, něco na co bych si mohl sáhnout a říct: “Tohle jsem vyrobil já.”  A muselo to být takové řemeslo, které by se dalo provozovat v obýváku našeho tehdejšího panelákového bytu. Pak jsem někde viděl fotku kožené peněženky zdobené tepáním v Sheridan stylu (způsob řezbářské práce, který je typický v USA a Mexiku; často se jedná o stylizované obrázky růží či jiných květin a rostlin, pozn. red.) a bylo rozhodnuto.

Měl jste ke kreativní činnosti blízko i v dětství?

V dětství jsme kreativní všichni. Jde jen o to se nenechat během socializace úplně unifikovat. A to se mi snad daří.

Věnujete se tvorbě profesionálně, nebo je to váš koníček?

Není to můj hlavní zdroj příjmů, jestli se ptáte na tohle. Práce na každém výrobku je pro mě radost, ale vím, že pokud si u mě někdo něco objedná, musím odvést profesionální práci.

Ano, myslela jsem, zda vás tato práce živí. Jaké je tedy vaše povolání?

Už jsem si vyzkoušel leccos ale od jara se opět stanu zahradníkem na plný úvazek.

Proč zrovna kůže?

Protože je to skvělý materiál. Třísločiněná kůže má krásnou vůni a vynikající vlastnosti. Je tvárná ale pevná, dá se zdobit a barvit. Je krásná na pohled i dotek a vydrží věky. Navíc je to materiál přírodní, který lidstvo využívá tisíce let.

Odkud kůži berete? Máte nějakého ověřeného dodavatele? Jak se vlastně shání kvalitní kůže pro ruční výrobu?

Shání se těžko. Odebírám kůži z několika českých koželužen, ale s kvalitou bohužel nejsem zcela spokojen, a to mě nutí poohlédnout se i po zahraniční produkci. Mým snem je tuzemský dodavatel kvalitní třísločiněné kůže z venkovního chovu, který by se specializoval na potřeby brašnářů a sedlářů. Snad se mi to jednou splní. Sehnat kvalitní kůži je taková nekonečná odyssea. Někdy přinese radost a někdy zklamání.

Jak náročné je ušít například peněženku (časově, fyzicky)? Co vše je k tomu zapotřebí?

Šiju ručně tradičním sedlářským stehem, protože je nejkrásnější a zároveň nejodolnější. Používám především své ruce a pak samozřejmě sedlářské jehly, šídla, nitě, včelí vosk, speciální děrovače, značkovače stehů, linkovače a v neposlední řadě sedlářského koníka, což je takový dřevěný svěrák.

Všechny vaše produkty vyrábíte ručně. Píšete, že nepoužíváte ani šicí stroj. Jak tedy výrobky šijete? Jaké nástroje či techniku používáte?

Vyžaduje to hodiny a hodiny práce a občas z toho bolí ruce. Zapotřebí je samozřejmě kvalitní hovězí třísločiněná useň z kruponu (nejhodnotnější střední část zvířecí kůže, pozn. red.), brašnářské nástroje, barvy, nitě, včelí vosk, razidla a tak dále. Je toho celkem dost. Jednodušší střihy by ale s patřičným vybavením a vedením určitě zvládl každý, kdo je alespoň trochu manuálně zručný.

Jak správně o kůži pečovat?

Pokud je kůže dobře ošetřena při výrobě, nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu. Občas můžeme použít nějaký kondicionér na kůži se včelím voskem. Tím zvýšíme životnost a lesk. I bez toho ale vydrží dlouhé roky.

Kolik času vám zabere ušití peněženky?

To záleží na provedení. Nejjednodušší Slim peněženka zabere osm hodin. Luxusnější provedení Classic s podšívkou a náročným zdobením může trvat i přes dvacet hodin čisté práce. Mezi některými fázemi výroby je ale zapotřebí čas na zaschnutí, proto výroba každé peněženky probíhá několik dní.

Co je při tvorbě peněženky nejdůležitější?

Nejdůležitější je být v klidu a soustředit se na práci, neboť každý krok je důležitý. Každá chyba či nedokonalost je vidět. Zásadní pro výsledný dojem je ale určitě barvení a zdobení, které rozhoduje o charakteru peněženky. A pak samozřejmě šití.

Šijete pouze peněženky nebo nabízíte i jiné produkty?

Nabízím i pár dalších věcí. Obaly na knihy, pouzdra na telefony nebo opasky. Průběžně, jak to dovoluje čas, nabídku rozšiřuji. V blízké budoucnosti se snad dostanu k popruhům na kytary, řemínkům k hodinkám, žena má slíbenou kabelku. Nedávno si u mě jeden pán objednal pouzdro na tablet, povedlo se a fotky mám uložené, takže to bude nejbližší rozšíření nabídky.

Vyrábíte i na zakázku?

Vyrábím prakticky výhradně na zakázku.

Jak byste svoji tvorbu charakterizoval? Čím se liší od ostatních podobných produktů?

Je to poctivá řemeslná práce. Každý kus je originál vytvořený ručně s citem z nejkvalitnějších materiálů a pro konkrétního člověka. Takové výrobky jsou pak nesrovnatelné s čímkoli ze sériové produkce.

kožená peněženka Musagi

Nenapadlo vás předávat své know-how například skrze workshopy? Určitě by se našli lidé, které by to zajímalo a sám říkáte, že jednodušší střihy by zvládl každý, kdo je trochu manuálně zručný. To úplně vybízí k zorganizování nějakého workshopu pod vašim vedením.

Zatím nic takového neplánuji. Do budoucna to nevylučuji, ale dal bych přednost osobnímu předání zkušeností jednomu či dvěma zájemcům. To by bylo určitě jednodušší i z hlediska využití dílny a individuálního přístupu.

Kde tvoříte? Doma nebo máte nějakou dílnu?

V podkroví námi obývané chaloupky mám malou dílnu.

Máte nějaký svůj typický tvůrčí proces? Například, že tvoříte jen odpoledne, nebo naopak ráno či v noci. Potřebujete mít pro práci svůj klid a absolutní ticho, nebo například u tvorby posloucháte určitý typ hudby. Zkrátka něco, co je pro vás typické a dalo by se to nazvat třeba i rutinou, nedokážete si však bez toho váš tvůrčí proces představit.

Nejčastěji pracuji večer a v noci. Rád si k práci poslechnu dobrou hudbu, zvláště instrumentální skladby akustické kytary nebo třeba zajímavý rozhovor nebo přednášku. V zásadních fázích výroby jako je příprava na šití pak všechno vypínám, abych se mohl maximálně soustředit.

Věnujete se kromě šití i jiné kreativní činnosti?

Celý život mi připadá jako velmi kreativní činnost. Dělám, co se mi zrovna zalíbí a co mi dává možnost se něco naučit a v něčem se zlepšit. Ono kreativně se dá i sedět u krbu. 🙂

Čemu se věnujete ve volném čase, když zrovna netvoříte?

To záleží, co mě zrovna zaujme, mám spíš taková období zájmů. Ale mojí trvalou vášní je kvalitní literatura.

Proč jste se rozhodl vyzkoušet Atelier.cz?

Přivítal jsem možnost prezentovat svoji práci na novém prodejním portálu, který se zaměřuje na kvalitu a řemeslnou zručnost.

Jak jste se o nás dozvěděl?

V podstatě náhodou při procházení Facebooku. Hledal jsem nové možnosti, kde prezentovat své produkty a narazil jsem na Atelier.cz

kožené výrobky Musagi Leather

Zaujala vás značka Musagi Leather?

Řemeslné výrobky nyní můžete zakoupit na Atelier.cz

Prohlédnout nabídku prodejce