Olomoucká dílna

Navštivte Olomouckou dílnu – místo, kde mohou lidé realizovat své nápady

Veřejné DIY dílny u nás rostou jako houby po dešti. Stejně tak stoupá i jejich obliba. Není se čemu divit. Lidé, kteří rádi kutí, ale nemají doma pro svou tvorbu zázemí ani to správné náčiní, mohou využít prostor i vybavení těchto veřejných míst a tvořit do aleluja. Dílny často také nabízejí různé workshopy, kde vás zkušení designéři a řemeslníci učí, jak pracovat s různými materiály, či vás zasvětí do umění různých tvůrčích technik. Jedno takové místo vzniklo v lednu loňského roku v Olomouci.

Kdo všechno za vznikem dílny stojí? Jak velký byl původní realizační tým?

Na začátku jsme na to byli dva – Vojta Bekárek a Peťa Peřina – studenti vysoké školy a příležitostní kutilové.

Rozrostl se tento tým od té doby nějak?

Postupně se k nám přidávali další kamarádi a známí, které jsme oslovili. Někteří projektu zpočátku nevěřili, ale nakonec zjistili, že na dílně tráví většinu svého volného času. Teď je nás dohromady šest, z toho čtyři kluci a dvě holky.

Jak dlouho jste měli v hlavě nápad rozjet podobný projekt?

Předtím, než jsme dílnu pro veřejnost otevřeli, jsme asi rok plánovali sehnat si garáž, kde bychom si mohli navzájem půjčovat nářadí, skladovat jej a pracovat na svých projektech. Pak se objevila příležitost rozjet projekt i pro veřejnost.

Co bylo pro vás nejtěžší při otevírání dílny?

Sehnat vhodný prostor za rozumnou cenu. Většina volných prostorů je totiž komerčních a pro veřejnou dílnu finančně neúnosná.

Projekt vznikl za podpory nadace O2 SmartUp. Bylo těžké uspět v tak velké konkurenci?

Náš projekt byl naštěstí dost originální a mentoři z programu SmartUp nám přišli velmi vstříc. Dostali jsme spoustu užitečných rad, jak projekt vést a hlavně, jak jej udržet.

Proč si myslíte, že jste uspěli?

Veřejné dílny vznikají v České republice posledních pět let a každá z nich získává finanční prostředky na rozjezd jinými cestami. Myslím, že náš nápad oslovil porotu, protože jsme začínali “od píky”.

Máte vy sami, jakožto tvůrci, nějaký vztah k řemeslné činnosti?

Já jsem byl zaměřením svého studia odkázán k práci u počítače, ale zjistil jsem, že to dělat nedokážu. Od malička jsem vždy něco kutil v dílně nebo na zahradě, a tak jsem se rozhodl, že chci jít touto cestou. Co se týká ostatních lidí v týmu, někteří řemeslo studovali, někteří se jím živí a další se k němu chtějí propracovat, stejně jako já.

Využíváte dílnu taky? Případně co jste si naposled vyrobili sami pro sebe?

Když je čas, dílnu využívám pro práci na různých projektech pro historický šerm, loutkové divadlo nebo pro kamarády a známé. Naposledy jsem zde vyráběl stojan na kola.

Můžete jednoduše popsat, jak funguje provoz dílny? Máte pevnou otevírací dobu, nebo funguje spíše “na objednávku”?

Na dílnu přijdete, podepíšete papír ohledně bezpečnosti a můžete využívat vše, co zde je. Když skončíte, uklidíte po sobě a popřípadě uskladníte svůj rozpracovaný projekt. Od září do června máme otevírací dobu ve všední dny odpoledne, jindy po domluvě. Přes léto je to také podle toho, jak kutilové potřebují a jak se domluvíme.

Co vše vaše dílna nabízí? Jaké činnosti zde lze vykonávat? Co zde lze vyrábět?

Jsou zde stroje na práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Můžete tu i barvit a lakovat výrobky. Do dílny lze také zajet autem. Už se zde také upravoval interiér dodávky, nebo opravoval zámek dveří. Zatím největší projekt zde realizovaný byl skládací barový pult.

V Olomoucké dílně pořádáte i workshopy. Můžete zhodnotit, jaký workshop byl zatím nejúspěšnější?

Nejvíc lidí přišlo na úplně první workshop, kde se vyráběly kouzelnické hůlky ve stylu Harryho Pottera. Toho se zúčastnilo přes 70 lidí. Většina workshopů, které teď pořádáme jsou spíše odborné a pro omezený počet účastníků. Nejoblíbenější je asi řezbářství, práce s kůží nebo kurzy šití.

A co třeba chystáte do budoucna?

Zrovna jsme dělali první kovářský workshop. Tomu bychom se chtěli věnovat i dál, stejně jako další práci se železem. Také plánujeme pokročilé kurzy dřevořezby nebo zpracování kůže. Chtěli bychom pořádat také kurzy truhlářské, 3D tisku a více kurzů na práci s textilem. Od září také spolupracujeme na kroužku pro děti.

Nejbližší workshop, jehož kapacita je volná, se v Olomoucké dílně bude konat v průběhu září a října. Velký řezbářský workshop se skládá z pěti tříhodinových lekcích a účastníci se na něm naučí základy dřevořezby, od práce se dřevem a nástroji až po samotné opracování. Kapacita jsou pouze tři osoby. Více informací na Facebookové události.

V poslední době se s podobnými projekty napříč Českou republikou doslova roztrhl pytel. Nedávno vznikla DIY dílna i v Ostravě, Praha má také svou i Brno a další města. Inspirovali jste se někde, nebo ten nápad přišel prostě z absence podobného podniku v Olomouci?

O ostatních dílnách víme, byli jsme se u nich podívat a s některými i spolupracujeme. Když jsme tu naši ale zakládali, neměli jsme o nich vůbec tušení. Až později nás začali lidé z okolí upozorňovat, že už podobné v ČR fungují.

Jak vy sami vidíte tento trend? Čím to bude, že obliba podobných míst vzrůstá? Máte pocit, že to bude například poklesem řemeslných profesí, že právě proto chtějí lidé trochu utéct z toho světa komunikačních technologií a počítačů a vyrobit si něco vlastníma rukama?

Určitě. Všeobecně se teď díky blogerům a nejrůznějším videím rozmáhá trend Do It Yourself (Udělej si sám, pozn. red.), což hodně oslovuje i mladé lidi. V dnešní době je prakticky všechno dostupné a možnost udělat něco vlastníma rukama může být, zvlášť pro lidi z města, novou zkušeností nebo výzvou.

V zahraniční se naopak po prvotním nadšení spousta dílen zavírá z finančních důvodů, jak mohou vaši členové či podporovatelé pomoci udržet dílnu v provozu?

Především ji využívat. Vybavení dílny pořizujeme z různých dotací a grantů, ale nájem a spotřební materiál financujeme z peněz získaných z workshopů a běžného provozu.

Setkali jste se s tím, že si lidé chodí do vaší dílny odpočinout?

Kutilství je pro některé koníček jako kterýkoliv jiný. Lidé, kteří se nebojí tvořit, se mohou u nás realizovat a největší radost mají z úspěšně dokončeného projeku.

Dílna oslaví dva roky od otevření. Jsou ohlasy návštěvníků pozitivní? Co nejvíce chválí?

Ještě jsme se nepotkali s negativním ohlasem. Nejvíce chválí posun dílny a nové stroje, nářadí a možnosti využití, které nabízíme. Dobré ohlasy máme také na odborné workshopy, které pořádáme.

V lednu tohoto roku jste se přestěhovali z původních prostor na Holické ulici do areálu Střední školy polytechnické. Proč došlo ke stěhování?

Staré prostory nám už nestačily, bylo to v patře a podlaha nebyla vhodná pro práci se železem. Potřebovali jsme více místa na nové stroje a lepší zázemí. Výhodou nového prostoru je betonová podlaha, velký garážový vjezd a také třífázový proud. Navíc nám Střední škola polytechnická vyšla v mnohém vstříc, protože chtěla náš projekt podpořit. Máme od nich například zapůjčené ponky (dílenský pracovní stůl, pozn. red.) nebo pákové kleště na plech.

Kromě stěhování změnilo se během roku fungování něco?

S novým prostorem jsme zavedli pravidelnou otevírací dobu, také jsme pořídili nové stroje a rozšířili nabídku spojovacích materiálů, barev a laků.

Co nejčastěji lidé v dílně vyrábí?

Každý projekt je originální, nejčastěji se ale na dílně pracuje se dřevem nebo textilem. V poslední době se na dílně vyráběly hlavně poličky, knihovny nebo botníky.

Nedávno jste, mohu říct velmi úspěšně, ukončili kampaň na Startovači, kde jste vybrali skoro dvojnásobek požadované částky. Čekali jste takový úspěch? Jak byste kampaň zhodnotil?

Kampaň dopadla velmi dobře, ale příště bychom ji postavili úplně jinak. Byla to skvělá zkušenost a víme, co příště udělat lépe.

O které odměny byl největší zájem?

Největší zájem byl o plátěné tašky s potiskem a o kladiva s vypáleným nápisem.

Už jste za vybrané peníze něco pořídili, případně co bude první nástroj, který pořídíte?

Za vybrané peníze budeme pořizovat stojanovou vrtačku. Nyní vybíráme z několika možností.

Olomouckou dílnu můžete sledovat na Facebooku, kde jsou postupně zveřejňovány i plánované workshopy a akce. Kromě workshopu šití plátěné tašky se v blízké době můžete naučit šít na stroji, nebo proniknout do umění dřevořezby. Olomoucká dílna je v současné době otevřena každý všední den od 14 do 18 hodin. Nachází se v areálu Střední školy polytechnické v Olomouci na ulici Rooselveltova. Za hodinu kutilství zaplatíte 80 Kč, za čtyři hodiny pak 250 Kč. Po domluvě je však možné využít prostor dílny i mimo otevírací dobu. Více informací naleznete na stránkách www.olomoucka-dilna.cz.