design market

Obliba fashion marketů stoupá. Kam za nimi vyrazit?

Návštěvnost fashion a design marketů rok od roku roste. Lidé zkrátka mají rádi produkty vyrobené s láskou; produkty, za kterými se skrývá příběh. Mnoho lidí začíná preferovat oblečení a doplňky od lokálních designérů a návrhářů i za cenu vyšší investice. Není se tedy čemu divit, že podobných akcí se v poslední době rodí tolik jako hub po dešti. Máte přehled o všech?

Před nedávnou dobou jsme sledovali velký rozmach farmářských trhů, na kterých lidé nakupovali potraviny od lokálních dodavatelů a farmářů. Podobný vývoj sledujeme i v podobě trhů s nepotravinovým zbožím. Na fashion a design marketech panuje příjemná atmosféra propojující lidi se stejným zájmem a často i podobnými hodnotami, kteří preferují nákup kvalitní autorské tvorby před sériovou výrobou nabízenou obchodními řetězci a módními korporáty. K originálním produktům pak přidejte příběh, který je k nezaplacení, a najdete odpověď na otázku, proč si tento trend lidé, a zejména ženy, tak rychle oblíbili. Souvisí to samozřejmě s rozvojem konceptu slow fashion. A protože autorská tvorba zajímá nejen vás, ale i nás, rozhodli jsme se připravit přehled nejznámějších marketů zaměřených na design a módu.

Originální kousky s příběhem a podpora českých výrobců

Pokud jste stále neobjevili kouzlo podobných akcí, neváhejte a vyberte si jeden z níže uvedených trhů. Čeká vás nejen jedinečná a živá atmosféra, skrze kterou na vás dýchne inspirace a spousta energie. A to ani nemusíte jít nakupovat, stačí se projít mezi stánky a „jíst očima“, jak se říká. Už jen pohled na umělecké, designové a originální kousky vás absolutně pohltí. Je však těžké odolat a něco si nepořídit. Už jen ten pocit, že nákupem produktu podpoříte lokálního návrháře, designéra, umělce či farmáře (ano, i oblečení a doplňky jsou spojeny s dobrým jídlem), vás zahřeje u srdce.

Díky podobným akcím získáte také přehled jednotlivých prodejcích, můžete si produkty osahat a vyzkoušet. A i když si třeba nic nekoupíte, budete mít doma, o čem přemýšlet. Mnoho z vystavujících funguje i on-line a účast na marketech vnímají jako možnost sebeprezentace. Přestože internet hýbe světem a stále více lidí nakupuje přes on-line e-shopy, existuje i řada lidí, která je k nákupům přes internet pořád trochu skeptická.

Dyzajn market

Design a fashion markety umožňují propojit prodejce a zákazníka, díky tomu dojde k navázání bližšího kontaktu a upevnění vztahu. To je rozhodně dobré pro obě strany, protože právě o tom celý koncept slow fashion je. Pokud totiž nakupujete mimo sériovou výrobu, víte odkud daný produkt pochází, z jakých materiálů byl vyroben a také, kdo jej vyrobil. Na Atelier.cz se vám snažíme naše prodejce přiblížit skrze jejich příběhy v rozhovorech s jednotlivými prodejci. Na marketech je pak můžete potkat osobně, popovídat si s nimi a poznat je. A to je myslím skvělá příležitost, kterou vám v nákupní centru nikdo nemůže nabídnout.

Design a fashion markety ve vašich městech

Nejvíce takových akcí je samozřejmě situovaná do hlavního města, protože nabídka jde za poptávkou. Pokud však nejste z Prahy, nevěste hlavu, trend fashion marketů se začíná dostávat i do menších měst.

Mint Market

Mint Market – za módou, designem a delikatesami do Prahy i do Brna a dalších měst

Bezpochyby jedním z největších a nejznámějších marketů je Mint Market, který je specifický tím, že se koná na různých místech – nejčastěji v Praze a Brně, ale také v Plzni či Karlových Varech. Stojí za ním trojice zkušených prodejců, návrhářů i organizátorů – Omri, Katka a Zbyněk. Všichni tři měli zkušenosti s organizací podobných marketů v Brně, přičemž Omri ze světa. Není se tedy čemu divit, že už rok po jejich setkání se konal první jejich společný projekt. Bylo to v roce 2011 a jednalo se o pražský Holešovice Fashion Market. Od té doby uplynulo již řadu let a také mnoho trhů, které jsme mohli najít pod různými názvy – od tradičních akcí jako Prague Fashion Market a Brno Fashion Market, přes tematické (Theatre Fashion Market, Factory Fashion Market) až po jednodenní trhy známé pod označením Petit Fashion Market. Všechny však spadají pod jeden koncept, který nese název Mint Market.

Nejbližší Mint Market se koná 8. a 9. června v Praze na Karlově náměstí nebo 15. a 16. června v Brně na Zelném trhu.

Dyzajn market – hudba, divadlo, design, workshopy i autorská čtení

Kdo by z pražských i mimo pražských neznal tradiční open-air výstavu autorské tvorby Dyzajn market. Jak uvádějí i organizátoři, Dyzajn market není jen trh, je to také přehlídka dobrého jídla a pití, pokaždé s perfektně doladěným doprovodným programem součástí, kterého jsou hudební i divadelní představení, autorská čtení, workshopy i tvůrčí dílny pro děti. Nechybí samozřejmě ani stánky prodejců. „Tvůrce vybíráme tak, aby byla zaručena kvalita a originalita výrobků pro naše návštěvníky. Nově se více chceme zaměřit i na původ použitých materiálů, ze kterých tito lidé tvoří. Samotné nás zajímá, zda se i oni zodpovědně zajímají, odkud materiály pochází,“ vysvětluje Olga Velíšková, hlavní organizátorka akce.

Nejbližší Dyzajn market se koná poslední květnový víkend, tedy 26. a 27. května na Náměstí Václava Havla v Praze (to je to u Národního divadla). Dominantou tohoto pokračování budou módní přehlídky českých návrhářů a nebude chybět ani již zmiňovaný bohatý doprovodný program plný hudby, divadla, kreativních dílen a workshopů. To si prostě nemůžete nechat ujít.

Dyzajn market

Prague Market – open-air přehlídka autorské tvorby, módy a designu

Každých čtrnáct dní se na Náměstí republiky v Praze koná přehlídka autorské tvorby, módy a designu Prague Market, která představuje okolo padesáti českých i zahraničních tvůrců zabývajících se tvorbou šperků, oblečení či módních doplňků. Prague Market má letos za sebou už několik dvoudenních trhů, ale další nás čekají. Ten nejbližší a taky poslední jarní Prague Market se uskuteční 26. a 27. května. Pak se přehoupneme do letní nálady, což neznamená, že by se s námi organizátoři rozloučili. I léto bude nabité originálními autorskými kousky.  V létě jsou zatím naplánované čtyři jarmarky, a to 9. a 10. června, 7. a 8. července, 11. a 12. srpna a poté 25. a 26. srpna.

Zlín Design Market na zámku

Na chvilku opustíme Prahu a odebereme se na Moravu, konkrétně do Zlína, kde se koná Zlín Design Market. V prosinci minulého roku se uskutečnil už čtvrtý ročník na Zlínském zámku, a přestože letošní termín zatím není zveřejněn, věříme, že se organizátoři nezalekli a můžeme se těšit na páté pokračování. Proběhlé ročníky se vždy konaly před Vánoci – prostě ideální doba pro nákup originálních rukodělných výrobků. Také zde pořadatelé vsadili na bohatý doprovodný program, kromě samotného trhu se tak návštěvníci mohou zapojit do nejrůznějších kreativních workshopů či se vypravit na jednu z mnoha doprovodných výstav.

Mint Market

Zlin Design Week – akce, na kterou nezapomenete

A protože design ke Zlínu neodmyslitelně patří, může se rodiště Tomáše Bati pochlubit také jednou z největších design přehlídek na Moravě – Zlin Design Week – jejíž čtvrtý ročník proběhl první květnový týden. Zlin Design Week představil během svého působení mnoho designérů, ilustrátorů, fotografů a dalších umělců nominovaných na Ceny Czech Grand Design, oživil město jedenácti výstavními moduly či nabídl šest rozmanitých výstav. V rámci akce byli během galavečera ve zlínském Kongresové centru oceněny ty nejlepší talenty ze soutěže Best in Design. Kromě toho proběhlo spousta párty večerů, konference o designu a marketingu a také řada workshopů. A my se už nemůžeme dočkat následujícího ročníku.

Ostravský C6 Market

Ani „černá“ Ostrava nezůstává pozadu a připojuje se k řadě měst s vlastními design a fashion markety. C6 Market se v říjnu 2017 konal podruhé, proto doufáme, stejně jako v předchozím případě, že pořadatelé nepřišli o nadšení a Ostravákům tak zůstane jejich trh. Přece jen se říká, že do třetice všeho dobrého, takže by to byla škoda. C6 Market se stal prostorem pro autorskou lokální tvorbu. Pečlivě vybraní vystavující nabízeli originální a trendy kousky pro ženy i muže.

Nekonvenční vánoční jarmark: originální dárky na poslední chvíli

To, co však k Ostravě už bezpochyby patří, je tradiční Nekonvenční vánoční jarmark, který se koná každoročně v prostoru Cooltour v blízkosti ostravského výstaviště. Rok od roku se jarmark zvětšuje co do počtu prodejců i návštěvníků, tak i otevřených místností. Jarmark dává možnost nakoupit nejen rukodělné vánoční dárky od tvůrců z Moravy, Čech i Slovenska. I zde organizátoři vsadili na doprovodný program, který má zabavit zejména děti, aby jejich rodiče mohli v klidu nakoupit zbývající dárky pod stromeček. Skvělá atmosféra ovoněná kouzlem Vánoc k tomuto jarmarku zkrátka patří, stejně jako tento jarmark patří k předvánočnímu ostravskému období.

Znáte nějaký další fashion či design market, a nenašli jste ho v našem seznamu? Dejte nám vědět, rádi rozšíříme naše obzory.

Foto: archiv Mint Market, Dyzajn market (Kateřina Brabcová)