Agapé

Odkud se vzala kreativita aneb Kreativita očima Agapé

Kreativita neboli tvořivost – všichni víme, co to znamená, ale každý z nás ji vnímá jinak. Tvořivý či kreativní člověk je vynalézavý, intuitivní, hravý, má estetické vnímání, široké zájmy a umí využít své představivosti a fantazie. Záliby kreativců se však mohou lišit. Pro jednoho to může být keramika, pro druhého malba. Pro Ludmilu Sciskalovou alias Agapé je to hlavně vyšívání a háčkování.

Mám pocit, že v dětství byl každý tak trochu kreativní. Jako děti jsme k tomu byli vedeni. Nudíš se? Běž si kreslit? “Má kreativní záliba začala už od dětství. Ve svém volném čase jsem nevydržela sedět nečinně. Pořád jsem něco vyráběla,” vypráví Ludmila. Škála výrobků se lišila – jednou to byly ozdoby na vánoční stromeček vyrobené z různých materiálů nalezených doma; podruhé obrázky postav či krajinek.

Tvůrčí činnosti patří k nejčastějším zájmům dětí. Snadná činnost, u které si člověk vystačí sám, nepotřebuje dozor a hotovým výrobkem může navíc potěšit okolí. “Maminka na mě neměla moc času, protože chodila do práce. A protože jsem jedináček, vždycky jsem si našla něco, čím bych se zabavila.”

Někdo v dětství rozvíjel svůj um v různých kurzech, jiní využívali jen svůj talent a myšlení. Taková byla i Ludmila. Nejprve ji vše vysvětlila a ukázala maminka a zbytek už se doučila sama. Sama se zdokonalovala v pletení i háčkování. “Pamatuji si na moji první pletenou halenku, kterou jsem dělala krajkovým vzorem na velmi tenkých jehlicích z příze Sněhurky. Až na nějaké ty malé chybičky se mi to podařilo.”

A tak se Ludmila dostala k pletení a háčkování. “Pak už jsem si začala kupovat střihy i příze ve střihové službě. Od té doby jsem pletla a háčkovala různé doplňky, jako například čepice, ale třeba i šaty.” Později se k přidaly další tvůrčí činnosti. “Jak léta ubíhala, byla jsem dospělá a vdaná, přišly do módy vlněné gobelíny Tapiko, které se daly koupit na objednávku. Tehdy jsme si s manželem zařizovali byt, a tak jsem koupila sady pro výrobu gobelínových doplňků a vyrobila jsem si gobelíny jako koberečky na podlahu, gobelín na zavěšení místo obrazu a pár polštářů. Dodnes je všechny máme a jsou ještě docela zachovalé. Pak přišla osmdesátá léta, kdy mě velmi zaujala křížková výšivka, zvláště dobové postavičky vyšívané na bílém podkladě černou mulinkou.”

Od módních doplňků pro praktické produkty do domácnosti

Výrobky značky Agapé jsou navržené jejich tvůrkyní a následně doplněné výšivkou. “Na Atelier.cz můžete vidět například háčkované sponkovníčky pro děti, které jsou doplněny vyšívaným obrázkem se zvířátky; dále různé háčkované pytlíčky doplněné křížkovou výšivkou. Vše vyšívám velmi drobným stehem,” představuje Ludmila svou tvorbu. Některé výšivky jsou tak drobné, že na jejich výrobu musela použít lupu.

“Mým nejnovějším produktem jsou vaky na pečivo. Ty jsem nesešívala, ale sháčkovala dohromady. Výsledek jsem pak ještě obháčkovala ozdobným stehem a doplnila výšivkou. V mé nabídce najdete také háčkované a vyšívané náhrdelníky, tak zvané chokery, či spony do vlasů. Pro novomanžele jsem navrhla bryndák v podobě dvou spojených srdcí s vyšívanými čtyřlístky a zlaté podkovy.”

“Jedním z mých produktů jsou také vyšívané dámské opasky a pánské motýlky. Ty jsou dnes velmi módní, obzvlášť na Slovensku. Za zmínku stojí zejména originální vyšívaný opasek vyrobený z jednoho kusu látky, která je na koncích zakončena copánky. Jedná se o můj autorský návrh.”

Ne všechny výrobky Agapé jsou v současné době na prodej. “Za ta léta jsem vyrobila nespočet vyšívaných obrázků a obrazů. Ty jsou však prozatím zabaleny a uloženy v bedýnce ve skříni. Našli byste tam i obrazy větších rozměrů, jejichž výroba byla velmi náročná nejen na čas. Jen pro představu, některé obrazy jsem vyšívala i několik měsíců.”

Tvůrčí proces skrývající se za produkty Agapé

Na závěr se podívejme, co se skrývá za všemi výše zmíněnými produkty. “Nejprve si připravím materiál, ze kterého budu daný výrobek vytvářet. Dejme tomu obraz. Ze všeho nejdřív musí vybrat tkaninu, na které budu obraz vyšívat,” vysvětluje. Typ materiálu se samozřejmě odráží na daném výrobku, který je látkou ovlivněn. Dozvídáme se, že například hustota se projevuje na velikosti obrazu a také na kvalitě hotového produktu. “Obvykle vyšívám na velmi jemném materiálu, který je charakteristický drobnou strukturou,” dodává. Výsledek je pak na větší vzdálenost k nerozeznání od malby. A to je skutečně mistrovská práce.

Inspirace se skrývá všude kolem nás. Předlohou pro produkty značky Agapé jsou nejčastěji zahraniční časopisy.

A co považuje za nejnáročnější část tvůrčího procesu svého řemesla? “Velmi náročné je připravit si vyšívací bavlnky. U vyšívacích předloh jsou udány různé značky a různá označení odstínů. To znamená, že nejprve musím v převodní tabulce vyhledat značku příze podle odstínu a číslice. Každý odstín pak označím číslem,” vysvětluje začátek postupu. Paní Ludmila používá tisíce bavlnek všech možných značek, proto najít ten správný odstín je často velmi nároční. Na některé obrazy používá i čtyřicet jiných barevných odstínů.

Každý produkt vyžaduje také jinou hrubost příze. Když je potřeba hodně tenká nit, přízi je třeba rozdvojit. Naopak u hrubších stehů, jako je například ten gobelínový, se používá nit dvojitá. “Následně si bavlnky nastříhám na potřebnou délku. Ty očíslované uložím do pořadače a až teprve poté můžu začít vyšívat podle předlohy.”

Je to trochu mravenčí práce, zvláště když se člověk splete. “U složitějších výšivek musím dávat pozor, abych se nezmýlila v počtu stehů. Občas se mi stane, že se přepočítám a už je vše špatně. Stačí vyšít o jeden steh méně či více a už to k sobě nepasuje. Pak nezbývá nic jiného než párat – někdy i dost velkou plochu,” přiznává a doplňuje: “Největší riziko vzniká u vyšívání nějakého detailu, například u tváře, kdy to nejde jen tak přejít.”

Rukodělná tvorba značky Agapé

Širokou nabídku produktů značky Agapé najdete na Atelier.cz.

Chci to prozkoumat