české hračky

Po stopách legendárních českých hraček

Hračky jsou nedílnou součástí našich životů, často si s nimi spojujeme vzpomínky na dětství a ty významné si uchováváme až do dospělosti. Předměty podobné hračkám si vytvářely děti už dva miliony let před naším letopočtem. Je tedy jasné, že hraní má dlouhou historii. Pojďme se podívat, jak se vyvíjely hračky v České (Československé) republice a připomenout si ty nejznámější, jejichž sláva se nese až daleko za hranice naší země.

České dřevěné hračky

Úspěch československého hračkářství započalo pražské družstvo Artěl, které se snažilo o obnovu ručně vyráběných hraček. V průběhu 19. století stáli za nejslavnějšími dřevěnými figurkami výtvarní umělci. Díky rozvoji uměleckých řemesel a vzniku nových galerií a muzeí se na hračky začalo pohlížet jako na výtvarný objekt.

Tradiční dřevění panáčci a zvířátka odráželi lidové motivy. Použitím pestrých barev a geometrických tvarů získali svůj, na tehdejší dobu moderní, nádech. Cílem těchto uměleckých snah bylo rozvíjet estetické cítění dětí již od útlého věku.

Obliba dřevěných hraček se odrážela také ve školství, kde vznikaly specializované obory se zaměřením na zpracování dřeva. V tomto období se začaly otevírat továrny na výrobu hraček, čímž započala éra české (respektive československé) hračkářské velmoci.

Věděli jste, že...
Česko patří mezi hračkářskou velmoc. V loňském roce Česká republika vyvezla hračky v hodnotě přesahující 51 miliard korun. Dvě třetiny vývozů však patří slavné plastové stavebnici Lego. V roce 2012 jsme sesadili z předních příček sousední Německo.

Merkur: stavebnice, která vedla k Nobelově ceně

První hračky v Československu se vyráběly hlavně ze dřeva. Brzy se však na trhu objevil nový fenomén  – montovací kovová stavebnice Merkur, která dodnes vzniká v Polici nad Metují na Náchodsku. Tuhle ikonickou československou stavebnici byste jistě ještě nalezli na půdě či ve sklepě svých rodičů či prarodičů.

Počátky její výroby se datují do roku 1920, kdy byla založena firma Inventor. Ještě před založením si však majitel Jaroslav Vancl nechal patentovat jedinečnou konstrukci kovové stavebnice pod názvem Inventor.

Jednotlivé dílky se zpočátku spojovaly háčky. Vzhledem k tomu, že se tvůrci chtěli více přiblížit skutečnému konstruování, začaly se po pěti letech pro spojování používat šroubky a matice. Tento systém se zachoval v nezměněné podobě dodnes. S přechodem na nový způsob skládání došlo také k registraci nové ochranné známky – Merkur.

Kovové barevné dílky se na Náchodsku stále produkují. Výroba byla v roce 1940 na sedm let zastavena kvůli nedostatku barevných kovů. Po válce došlo k jejímu obnovení a rozšíření nabídky o nové typy elektrických vozů, se kterými firma přišla ve 30. letech. Krátce po sametové revoluci výrobce zkrachoval a nakrátko to vypadalo, že Merkur už více nespatří světlo světa. V 90. letech přišla záchrana v podobě Jaromíra Kříže, který obnovil odkaz československého hračkářství. Díky němu stavebnice Merkur stále žije.

Dnes se Merkur Toys zaměřuje také na produkci vzdělávacích pomůcek, které by děti mohly přivést k technickému vzdělání a zároveň pomáhají při výuce technických předmětů. Díky novým produktům si žáci mohou teoretické znalosti vyzkoušet v praxi.

V rodišti slavné hračky můžete navštívit muzeum věnující se historii stavebnice. Najdete zde mimo jiné největší stavbu postavenou z Merkuru, která se dočkala zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Stavba Ocelového města je inspirována romány Julese Verna.

Stavebnice Merkur přispěla také k zisku jedné Nobelovy ceny. Český vynálezce Otto Wichterle si z ní postavil prototyp odstředivého odlévacího zařízení poháněného dynamem z jízdního kola zapojeným na transformátor. Díky kovové stavebnici se mu podařilo odlít první kontaktní čočky.

Igráček: legenda československých hraček

Pak přišel na řadu plast a s ním i slavné postavičky známé jako Igráček firmy IGRA. Malé figurky Jiřího Kaliny a Marie Krejchové představují nejrůznější lidské činnosti a profese. Historicky první Igráček – zedník – byl vyroben v roce 1976. Jednoduchý design složený ze stejných dílů měnící pouze výbavu, pohyblivé ruce, otáčivá hlava, to všechno pomohlo Igráčkovi stát se fenoménem. Samostatné postavy byly dodávány spolu s figurkami zvířat či příslušenstvím symbolizujícím dané povolání. Igráček však neznázorňuje pouze profese. Ve sbírce, která dnes činí přibližně 50 různých druhů, najdeme mimo jiné matku s dětmi, skateboardistu či lyžaře.

Image

Za dobu své existence postavičky svůj vzhled téměř nezměnily. Jedinou inovací bylo přidání nosu, který získaly až v 90. letech.. Původně byly obličeje postav bez něj. Tvůrci šli také s dobou. Po sametové revoluci se z pracovníka Veřejné bezpečnosti stal policista, vznikl skateboardista i policista na motorce.

Ačkoliv po revoluci zájem o plastové figurky ochabl, dnes postupně dochází k jeho obnově. V roce 2010 se o znovuuvedení postaral český výrobce hraček Efko-karton s.r.o a padesátičlennou sbírku doplnil o sesterskou řadu MultiGo. Jedná se o nákladní auta a traktory s jednoduše vyměnitelnými částmi navržené v podobném duchu jako postavičky Igráček. Hasičské auto tak rázem proměníte v popelářský vůz, cisternu a třeba i traktor.

České ručně vyráběné hračky

Sháníte kvalitní a nezávadné hračky s příběhem, vyráběné s láskou?

Prozkoumejte nabídku Atelier.cz

Stavebnice Cheva: české Lego?

Dánskou značku stavebnic Lego zná zřejmě každý, ale co výrobky české značky Cheva, jejíž stavebnice je Legu velmi blízká? Chevu vyrábí společnost Chemoplast BEC, Brno. V roce 2009 však byla výroba přemístěna do závodu v Blansku. Ačkoliv je umělohmotná stavebnice nejznámější hračkou vznikající pod touto značkou, své pevné místo mají v jejím portfoliu také společenské a didaktické hry, hračky na písek a houpačky.

Cílem těchto hraček je povzbuzení dětské zručnosti, představivosti a kreativity. Podobně jako u Lega lze z kostiček stavět jak předepsané modely, tak stavby a výtvory vedené vlastní fantazií. V produktové nabídce jsou celky zaměřené na specifická témata, jako například vesmír, vojáci či divoký západ, nechybí ale ani ty, které odrážejí všední život.

Plastové hračky Libuše Niklové

Velmi významnými a pokrokovými výrobky byly gumové nafukovací hračky designérky Libuše Niklové. Právě ona stála za vznikem populárních hraček s varhánkovým tělem. Svou kariéru začala v Gumotexu, kde se podílela na tvorbě malých pískacích hraček. Na začátku 60. let nastoupila do firmy Fatra Napajedla a stala se hvězdou hračkářského průmyslu. Modrý Slon, červený Buvol a žlutá Žirafa se v průběhu 70. let staly téměř ikonickými produkty.

Mnoho lidí se může domnívat, že její skvosty do dnešních dob nepřežily. Pravdou však je, že v roce 2010 se v Napajedlech začaly nafukovací designovky znovu vyrábět, opět ručně a tradiční cestou. Co se však změnilo je materiál zvířátek a postaviček, kterým je zdravotně nezávadná fólie. Jednoduchý, ale přesto nápaditý design láká děti i dospělé dodnes a opět zažívají úspěch – vyrábějí se v retro edicích, ale vznikají také nové výtvarné návrhy inspirované nápady „královny nafukovacích hraček“.

Originální handmade hračky vyráběné s láskou

Česko je s výrobou hraček a her spojeno od dávné minulosti. Dodnes u nás najdeme stovky domácích výrobců hraček. Jsou zde malé, střední i rodinné firmy. S nástupem levné čínské výroby je přežití stále těžší, ale čeští výrobci dokážou odolat. A my bychom je měli podporovat. Dopřejte svým dětem nápadité hračky z nezávadných materiálů, vyrobené s láskou.

Ručně vyráběné hračky můžete pořídit i tady, na Atelier.cz. Jedinečné vypratelné omalovánky jsou ideální pro menší děti. Postavičky lze po vymalování vyprat a znovu použít. Pro větší děti je vhodný skleněný hlavolam tvořený sedmi geometrickými tvary. Sestavování různých obrazců procvičuje prostorovou a konstruktivní představivost, smysl a cit pro geometrické obrazce a jejich zákonitosti.

Příkladem netradiční společenské hry je dřevěné haptické pexeso, které si můžete sami dotvořit. Společně s dětmi si procvičíte postřeh a paměť a zároveň se seznámíte s různými přírodninami.

Alternativou k masově vyráběným plyšovým hračkám jsou plyšová zvířátka ručně šitá. Bavlněná roztomilá žirafa se stane nejlepší kamarádkou vašeho dítěte. Může se s ní mazlit i usínat. Prošitou patchworkovou žábu vyrobenou ze zbytků látek lze použít jako podsedák, hračku i polštářek. Dítko zaujme hlavně pestrou paletou barev. Každý by měl mít svého medvídka pro štěstí, jenž zná všechna dětská tajemství a stane se jejich parťákem do nepohody.

A s čím jste si hráli vy?

Foto: UPM, Merkur Toys, Muzeum Merkur, Wikimedia