skandinávský design

Přirozená krása a jednoduchost se zrcadlí ve skandinávském stylu

V severských oblastech najdeme nejen panensky čistou přírodu, ale zejména civilizované národy, které umí v harmonii s přírodou žít. Konkrétně tam, kde se daří udržitelnému rybolovu a kde najdeme jeden z nejčistších ekosystémů na planetě Zemi. Norové, Dánové a zejména Švédové ctí přirozenost a tradici, které nejdou naproti mainstreamu.

Skandinávský styl je charakteristický využitím přírodních materiálů s maximálním citem a rozumem. V těchto státech stále vnímají přírodu jako zdroj nejpřirozenějšího bohatství. Zejména díky tomu se zde daří původním řemeslníkům i rukodělným pracem jako takovým. Pokud si chcete i vy, obyvatelé Střední Evropy, přenést domů kus skandinávského srdce v souladu s pravou severskou filozofií, nechte se inspirovat následujícím článkem.

Nemyslete ve velkém

Přední filozofií skandinávského stylu je myšlenka skromnosti a umírněnosti. Nic nemá být prvoplánově hezké, megalomanské a dokonalé. Každá věc v autentickém severském interiéru má vyzařovat čistotu stylu a jednoduchost. To se dotýká vzorů, tvarů, barev a samozřejmě rovněž materiálů. Nenechte se oklamat uměle působícími barvami a strojovými vzory. Nepodlehněte perfektně působícímu kusu nábytku, pod jehož lakem se ukrývá umělá hmota. Opravdová Skandinávie – to je příroda všude, kam se podíváte. To je nábytek a doplňky, na kterých vidíte lidskou práci v pomyslných otiscích prstů. To je duše ukrytá v každém kousku.

Účelnost na prvním místě

V typickém severském domě nebo bytě se vám nestane, že byste zakopávali o zbytečný nábytek, nebo si kvůli desítkám tzv. „lapačů prachu“ neměli kam odložit knihu. V těchto domech zbytečné a podbízivé věci jednoduše nenajdete. Jejich vybavení je účelné a maximálně praktické, což se samozřejmě nevylučuje s vysokými nároky na materiál a prvotřídní design. Jednoduché nepsané pravidlo tohoto stylu bydlení jednoznačně velí: pokud jde o zdobnost, méně je vždy více a kvalita je za všech okolností více než kvantita.

Volnost interiéru přeje volnosti myšlenek

Málokterý styl bydlení je tak vzdušný a světlý jako tento. Seveřané milují světlo. Je to možná tím, že se jim nedostává tolik slunce jako jiným, třeba jižanským národům. Snaží se tedy interiéry svých domů prosvětlit, jak jen to jde. A nutno dodat, že si i v tomto směru počínají jako zkušení a vkusní designéři.

Skandinávský styl se vyznačuje tlumenými barvami v odstínech šedé, krémové či zelené, které společně působí neskutečně svěže. Většinou jsou také vkusně propojeny se dřevem či sklem. I okna hrají v tomto bydlení velmi důležitou roli. Jednoduše, čím více jich je, tím lépe. Jako všechno v severských domech, i ona jsou naprosto jednoduchá. Obyvatelé domů chtějí vidět co nejvíce z přírody a interiér otevřít slunci – proto v jejich oknech nenajdete u nás tolik oblíbené zdobené záclony. Designové závěsy s geometrickými vzory, to je ale věc jiná. Ty jsou ve Skandinávii velmi oblíbené. Často se jedná o ručně šité kousky, které nepřehlédnete. Právě ty vtisknou oknu i místnosti tu pravou autenticitu.

Stojí tolik, kolik si můžete dovolit

Celým článkem nás provází slovo přirozenost. A právě ona je jedním z největších benefitů severského stylu i po stránce financí. Kde ušetřit? Začněme z opačného konce. Chceme-li, aby bylo naše bydlení autentické, nešetřeme na nábytku z nenapodobitelného, pevného a vonícího masivu.

Díky tomu, že Seveřané nevyznávají příliš zdobný styl a upřednostňují jednoduché linie, není třeba to s doplňky a dekoracemi příliš přehánět. Pro navození dokonalé atmosféry doporučujeme zvolit si několik solitérů, nejlépe ručně vyráběných, které severem doslova dýchají. Ty vytvoří tu správnou atmosféru. Následně pak není nic jednoduššího než doplnit je ručně vyrobenými doplňky. Vystačíme si s těmi nejjednoduššími materiály, jakými jsou větve, lýko, sklo nebo kamínky. Například kombinace kovu a skla působí v interiérů moderně a zároveň jednoduše. Takto zhotovená mísa na ovoce bude tedy nejen elegantním doplňkem, ale také praktickou součástí místnosti. Do seversky laděného interiéru se hodí také dřevěný podnos, který může sloužit také jako květináč.

Doplňky a dekorace se ve skandinávských obydlích objevují nenápadně, jakoby mimochodem, a přitom skvěle dokreslují atmosféru celého domu. Dřevěná deska s háčky na klíče či šperky ozvláštní prázdnou stěnu, zároveň však nebude působit jako pěst na oči.

Pro Atelier.cz napsala Jana Prnková.