Prstové pastelky, haptické pexeso či Kulísek – hračky, které pomáhají

Šárka se ve svém volném čase věnuje výrobě a vymýšlením netradičních hraček a nejrůznějších kreativních pomůcek pro děti i dospělé. Na svůj nejúspěšnější produkt – kuličkový lis Kulísek – získala také patent. V rozhovoru pro Atelier.cz prozradila, jak těžké jej bylo získat, a k čemu všemu lze Kulíska použít. Jaké další nápady se Šárce rodí v hlavě? A jak můžete koupí jejich produktů pomáhat? I o tom jsme si se Šárkou povídaly.

Prozraďte nám, kdo je Šárka M. Kvochová.

Maminka dvou malých dětí. Pracuji v Domě dětí a mládeže Olomouc v keramické dílně. Baví mě si hrát, experimentovat. Včera jsem si například vytvořila z hlíny africký hudební nástroj udu (perkusivní (bicí) hudební nástroj, který pochází z oblastí Nigérie, pozn. red.) a jsem unešená.

Jak vznikl nápad vytvořit ruční kuličkový lis Kulísek?

Už na vysoké škole jsem o něm snila, když se moje tisky nevlezly do klasického válcového lisu. Pak jsem ho dlouhá léta sháněla, měla jsem za to, že existuje a na mateřské jsem dostala tu správnou energii ho zrealizovat. Když mi bratr dodal kuličky a já vytiskla svou první suchou jehlu (grafická technika tisku z hloubky, pozn. red.) doma v kuchyni, skákala jsem radostí.

A jaký obor jste na vysoké škole studovala? Hádám, že nějaký výtvarně zaměřený.

Studovala jsem učitelství pro 2. stupeň český jazyk a výtvarnou výchovu.

K čemu všemu se dá Kulísek využít?    

K otiskům přírodnin (listy, peříčko, struktury), linorytu, otisku z papírových vystřihovánek – koláží. V dřevodílně jsme otiskli krásně dřevořezy, tiskne linoryt na textil i na dřevo (to se v klasickém lisu otisknout nedá), je úspěšný i s drobným slepotiskem. Při výrobě udu jsem Kulískem přejížděla po stěně koule a vytvořil krásnou stopu v hlíně. A kdysi dávno jsem jím vyleštila hliněnou destičku do lesku skla (tzv. marocký štuk), ale to ještě nikdo aktivně nevyužívá.

A v patentu má napsáno, že se dá použít i v masérské oblasti. To mám ráda.

Považujete vznik Kulíska za úspěch?

Na výtvarném táboře, kde jsme ruční lis (tenkrát ještě bezejmenný) testovali s dětmi, mi spolužačky řekly, ať to patentuju. Smála jsem se, ale půjčily mi na to hodně peněz. Vrátila jsem je brzy. Ano, úspěch.

Takže máte na Kulíska patent? To je skvělé. Je těžké získat v České republice na nějaký výrobek patent? Co vše je pro to zapotřebí a jak proces probíhá?

Kulísek je zapsán u Ústavu průmyslového vlastnictví ČR. Oslovila jsem patentovou kancelář a sepsala jsem detailně informace o výrobku a bratr mi udělal technický nákres. Pan právník dodal právnické náležitosti a pak mi přišla obálka se znakem České republiky. Celý proces trval několik měsíců – od první návštěvy právníka k doručené obálce.

Kromě Kulíska prodáváte další originální výrobky – prstové pastelky či haptické pexeso. Kde se vzaly nápady na toto zboží?

V létě mě uchvátila automatická kresba. Chtěla jsem si prodloužit prsty a kreslit přímo prsty nekončící čáru. Také jsem prodělala období, kdy jsem neudržela tužku ani skleničku v ruce – proto ty náprstkové pastelky. A moje děti všechno baví, nejenže s tím hned kreslily, ale stavěly si z toho věže a mosty.

Pexeso vzniklo omylem. Lámala jsem si hlavu s něčím a vypadlo z toho pexeso se semínky.  Můj syn mě pak utvrdil v tom, že to má smysl – z fazolí, rýže a čoček poznal jen kukuřici.

Jak dlouho trvá výroba Kulíska či pastelek?

Pan soustružník dřeva, pan obráběč kovů a moji rodiče zařizují nákup součástek, např. kuliček magentu či laserem vyřezávaná kolečka, a vše dávají dohromady. Je to hromada práce. Já dělám povrchovou úpravu dřeva a popisuji jednotlivé kusy. Potisknu krabičky, maminka pečlivě zabalí. Hodiny, dny, týdny?

Měla jste k tvůrčí činnosti blízko i v dětství?

Ráda jsem si kreslila a ráda jsem si s babičkou hrála na obchod.

Rozhodně nesmíme opomenout fakt, že prodej vašich výrobků pomáhá. Koupí vašich produktů zákazníci přispívají na léčbu a pomůcky zdravotně postiženým dětem z Olomouce. Můžete nám přiblížit, jak a komu koupě vašeho produktu může pomáhat?

Kamarád syna Mareček Kovařík je od narození chytrý chlapec, je na vozíčku a používá jednu ruku, dcerka od kamarádky Lucinka Čechová se narodila téměř v kroužku zpívání v DDM, kde jsme s prvními dětmi chodily, Adélku jsem oslovila nebo ona oslovila mě náhodou a Onkoláčky mi do života vnesla jiná kamarádka. Každému z nich posílám měsíčně 4 % z prodaného kusu.

Kdy přišel ten impuls, kdy jste si řekla, že určité procento z prodeje poputuje na dobrou věc?

To bylo naopak. Já chtěla vydělat peníze, abych nedávala peníze ze své mateřské.

V období mého macešství, ještě u nás bydlela manželova toho času třináctiletá dcera, jsem měla víc nápadů – rozepsaný román Z deníku macechy, rozpracovanou počítačovou hru a taky ruční lis na grafiku. Nemohla jsem se rozhodnout do čeho se pustit. Kamarádka řekla: „Ty můžeš udělat všechno.“ Všechno jsem tedy začala a vznikl Kulísek. Román jsem nedávno spálila a PC hra zapadla v odhadovaných vstupních nákladech.

Kolik peněz jste touto formou již dětem přispěla? Pokud to není tajemství.

Posílám měsíčně každému 4 % z celkové ceny 2 150 Kč. Je to kapka do moře jejich potřeb. Přeji si, aby ty peníze použily maminky na trochu radosti a odpočinku i pro sebe.

Pomáháte i jiným způsobem?

Dělám, co mě baví. A ukazuju svým dětem, že je lepší něco dělat, než nic nedělat.

Věnujete se tvorbě profesionálně, nebo je to jen váš koníček?

Je to můj koníček.

Píšete, že Kulísek a další výrobky by nevznikly bez řady lidí. Kdo vše za vznikem stojí?

Díky patří mým rodičům. Kamarádka Marcela Šromová se stará o grafickou podobu webu a všech propagačních materiálů – je velká radost s ní spolupracovat. Pan soustružník Jaromír Zapletal je člověk, kterého práce baví. Jiná kamarádka Zdeňka Recová vyřizuje objednávky a píše faktury. Pak spolupracuji se skvělým panem účetním – s ním se cítím v bezpečí. Můj manžel je prvním, kdo to všechno slyší a moje děti vše testují.

Využíváte sama své produkty?

Ano, často. V kroužcích s dětmi, doma při potiskování bedýnek, krabiček, triček. Mám novou tiskařskou barvu speciálně na textil.

Kde berete inspiraci?

Bavím se, dívám se a najednou něco cvakne.

Jak trávíte svůj volný čas, nebo jak relaxujete?

Na kole. Ve vaně. V keramické dílně.

Proč jste se rozhodla prodávat na Atelier.cz?

Zaujal mě svým stylem. Mám ráda ateliéry, dílny a lidi, co něco dělají.

Co máte v plánu do budoucna? Rodí se vám v hlavě nějaký nový nápad na další originální pomůcku?

Momentálně ladíme s mým manželem 3D pexeso, stejně jako Koníka s Hrošíkem – pomůcky na tisknutí drobných linorytů. Bude mít šestnáct důlků s poklopy a jen ten, kdo má kouzelný prsten, bude moct odkrýt, co je uvnitř.

Už jsem se odvážila předat plánek – dřevěná část je ve výrobě, kovová část je stále v myšlenkách – rozhoduju se mezi litím pryskyřice, odlíváním cínu nebo ještě zvolím jiný postup na výrobu kouzelného prstenu. Docela se na to těším. Bude to bavit malé děti i např. učitele. Může to být prima motivace například do hodin přírodopisu.

Líbí se vám Kulísek?

Ruční lis a další produkty zakoupíte na Atelier.cz.

Zobrazit nabídku prodejce