Sedlářka Danka

Jednoho slunečného listopadového dne jsme zajeli do krásného Štramberku navštívit Sedlářku Danku – milovnici přírody, koní a poctivého řemesla. S radostí vám nyní představujeme její inspirující příběh a ukázku toho, jak se staré řemeslo v mladých a šikovných rukou dokáže odrazit v kvalitních a parádních výrobcích z kůže.

Danko, jak jste se dostala k sedlářství a práci s kůží?

K sedlářství a obecně k práci s kůží jsem se dostala přes koně. Po základní škole jsem chtěla jít studovat obor sedlářství, jenže v České republice byly školy daleko. Vystudovala jsem tedy gymnázium a poté si prošla dvěma vysokými školami, jenže ty byly o biflování a já potřebovala vidět výsledky své práce. Nakonec jsem se dostala zpátky k mému snu – práci s kůží. To řemeslo je nádherné a strašně kreativní a já chtěla dělat něco, co mě baví.

Našla jsem školu, kde vyučují tohle řemeslo učební obor “výrobce kožedělného zboží – sedlář/ka” a zjistila, že se dá studovat i dálkově. Následovalo rozhodnutí jít znovu na střední školu, abych získala výuční list.

Tento pásek bylo moje vůbec první setkání s kůží.

Díky škole jste se tedy dostala k něčemu, co vás bavilo a chtěla jste se tím i živit.

Práce na zakázku začala již první rok. Po spuštění FB stránky jsem do ní pozvala své kamarády a postupně přidávala fotky mé tvorby. Moji první zákazníci byli přátelé. Když viděli, že je to pěkné a kvalitní, začali mi posílat další zákazníky. Postupně se zakázky začaly nabalovat.

Začátky byly takové, že jsem měla dvě ceny – minimální a potom takovou, se kterou budu spokojená. V 95% případů mi lidé zaplatili více než očekávanou částku. Postupem času jsem nasbírala zkušenosti. Škola mi poskytla hodně informací z oboru, a to včetně cenotvorby.

Než to všechno začalo, tak jsem koupila jsem velký kus kůže a výdělky z prvních objednávek investovala zpátky do zásob. A tak pořád dokola. Teď můžete vidět, jakou tu mám zásobu kůží různých barev i nářadí. Výrobků tady moc momentálně nemám. Většinou co udělám, jde hned pryč.

Co považujete za váš první velký úspěch?

Z videí a knihy jsem se sama naučila westernové sedlo na koně. Znáte jistě rčení o kovářově kobyle, klienti už dostali pět nebo šest sedel, ale sama svoje ještě nemám.

Jak vám jdou obchody?

Vyrábím především na zakázku. Ve spolupráci se značkou U Štěstí Dam jsem navrhla a realizovala kožená poutka na šle. Jelikož toho stále přibývalo a já chtěla dělat i něco jiného, technologii výroby ode mě převzali jiní sedláři a my se v dobrém rozešli svými směry. Více či méně tedy vyrábím jen na zakázku podle přání zákazníků. Se školou to šlo dohromady skloubit jen ztuha, takže žádné velké podnikání se zatím nekonalo.

Jak se o vás dozvěděli lidé, kteří nejsou z vašeho nejbližšího okolí?

Všechno jsou to lidé přes osobní doporučení.

Vyrábíte jen vybavení a doplňky pro koně?

Nejenom to. Většinou jsou to spíše drobnější věci jako peněženky, opasky, obojky pro psy, obaly na knížky a podobně.

V jakém cenovém rozpětí se vaše produkty pohybují?

Mám klasiku obyčejný opasek za 700, peněženky 1200 a výš, podle náročnosti.

Proč jste se rozhodla spolupracovat s Atelier.cz?

Po vašem telefonátu jsem si říkala, jak se vlastně chcete odlišit od ostatních tržišť, které už v Česku fungují. Dříve byli na jednom tržišti (redakčně upraveno) výborní tvůrci, ale teď už tam člověk narazí i na věci, které jsou třeba i neprodejné. To je podle mě velká škoda, protože se vedle opravdových skvostů prodávají i “cetky” a ty nedávají kvalitním tvůrcům možnost vyniknout – už je tam toho prostě moc a to je podle mě špatně. Vaše nabídka mě mile oslovila a váš obchodní model mě zaujal.

Co máte v plánu do budoucna?

V současné době provozuji internetový obchod RPSkone se zbožím pro sedlařinu a podobně. Okrajově taky dělám na zakázku z kůže, ale kvůli e-shopu na to momentálně není tolik času, kolik bych si přála. Až e-shop postavím pořádně na nohy, vrátím se opět k práci s kůží. Najdu kousek kůže a můžu vám zkusit ukázat, jak vlastně pracuji.

Navlhčíte kůži, pak položíte na kůži papír se vzorem, obkreslíte obrysy vzoru, kdy tímto vytlačíte do kůže obrys a následně speciálním vyřezávacím nožem vyřežete obrys. Poté různými raznicemi do kůže vytvoříte požadovaný vzor.

Zaujala vás sedlářka Danka?

Její produkty nyní můžete zakoupit na Atelier.cz

Prohlédnout nabídku prodejce