monsterance šperky

Šperky od Monsterance jsou pro ženy, které se nebojí vystoupit z davu

Netradiční šperky pro výjimečné ženy – takto by se dala charakterizovat tvorba umělkyně vystupující pod značkou Monsterance, která působí zejména na německém trhu. Proč by nikdy umělec neměl jít pod svou cenu, jaký je rozdíl mezi německým a českým handmade trhem a jak vlastně probíhá taková tvorba kvalitního šperku? Nejen to se dočtete v rozhovoru s touto talentovanou mladou dámou.

Kdo se skrývá za značkou Monsterance?

Monsterance je moje alter-ego, šperkařka a malířka z alternativní scény, múza a femme fatale. Je to můj únik do světa, ve kterém bych chtěla žít.

Její název Monsterance je inspirován liturgickým předmětem monstrance, který pochází z latinského monstrare, což znamená ukazovat nebo vyzdvihovat. A stejně tak, jako monstrance celá ve zlatě a drahých kamenech vyzdvihuje to nejdůležitější – hostii, tělo Kristovo – tak i moje Monsterance poukazuje na to, na čem nejvíce záleží – na svoji nositelku.

A druhé vysvětlení významu mé značky je jednoduché, jsem Monster-Anče. 🙂

Momentálně žijete v Německu, ale pocházíte z Česka. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla žít v Německu?

Láska.

Vnímáte nějaký rozdíl v německém a českém handmade trhu?

Němečtí zákazníci dokáží více ocenit originalitu a ruční práci, a to nejen díky vyšším platům. V Česku jsem se na kreativních marketech často setkávala s připomínkami “hezké, ale moc drahé”, i když jsem měla ceny třeba poloviční než v Německu. Cestou dvojích cen ale jít nemůžu. Nabízím skvěle provedené řemeslo s kvalitními materiály a pevně věřím, že si moje výrobky najdou i českého zákazníka. Čímž bych ráda povzbudila české umělce a řemeslníky: nikdy nejděte pod svou cenu a nedejte na řeči, že to máte moc drahé. Sebevědomí je to, co nám občas chybí.

Měla jste ke kreativní, umělecké činnosti blízko i v dětství?

Jistě. Snad každé dítě si maluje či se věnuje architektuře na dětském pískovišti. 🙂 Později se k tomu přidaly kroužky a hodiny na základní umělecké škole.

Máte za sebou nějaké umělecké vzdělání?

Ano, ale z té druhé strany – ne řemeslné, ale vědecké. Jsem vystudovaná bakalářka umění a momentálně navštěvuji magisterské studium v oboru Dějiny umění.

Hlavní součástí vaší kolekce jsou ručně vyráběné šperky, ale také malujete. Věnujete se i nějaké další tvorbě?

Ráda vařím. 🙂 To se také počítá do umění, protože kuchař je umělec a psycholog a stratég…

Vaše šperky nejsou žádným mainstreamovým produktem. Jak byste svou značku charakterizovala? Považujete ji za alternativní? Snažíte se tvorbou bořit například nějaké mýty?

Výrobky z mojí dílny jsou především unikáty. Jsou určené pro ženy, které se nebojí vystoupit z davu, které se nebojí na sebe upoutat pozornost. Ne každá žena si troufne nosit kolem krku draka a taky samozřejmě ne každá po tom touží. Proto svoji značku považuji za alternativní. Mýty nebořím, každý si může nosit, co chce.

Jak jste se k tvorbě šperků dostala? Jak dlouho se jí věnujete?

Výrobě šperků se věnuji přes 15 let. Začalo to kroužkem drátkování v Domě dětí a mládeže , pokračovalo přes zaučení u profesionálního dráteníka, pak se nabalily šperkařské kurzy u zlatníka. No a dnes sama vyučuji.

Z jakých materiálů tvoříte?

Za nejvděčnější materiál považuji měď. Dobře se ohýbá, drží a neškrábe. Výrobky z mědi nakonec ještě naložím do lázně a nechám několik hodin pokovovat pro dosáhnutí slabé vrstvy mědi, která všechna očka zatáhne a celý výrobek zpevní. Pokud výrobek z mědi nakonec nezalakuju, tak časem zoxiduje a svou barvou se naprosto přizpůsobí své nositelce nebo svému nositeli. Každý člověk se potí, ale pH a složení potu každého člověka je jiné. Podle toho, co kdo jí, jak sportuje a jaký má životní styl se mění i látky, které vylučuje. A na ty pak měděný šperk reaguje a změní svoji barvu podle člověka, který ji nosí. Proto ráda tvořím z mědi.

Druhým oblíbeným materiálem je chirurgická ocel. Díky ní mohu nabídnout i antialergenní šperky pro citlivější zákazníky.

Své výrobky pak ráda doplňuji kameny a minerály nebo jabloneckými korálky.

Kde sháníte kameny pro tvorbu? Je těžké sehnat materiály na výrobu handmade šperků?

V době internetu a darkwebu není těžké sehnat vůbec nic. 🙂 Kameny a minerály neobjednávám, ale kupuji v kamenných obchodech nebo na mineralogických výstavách či burzách. Nechci znít pateticky, ale musím si kameny ohmatat a nechat je na mě promluvit. Často uvidím jeden konkrétní kámen a jeho tvar mi něco připomene a pak hned vím, co z něho vyrobím. Tuhle část dětské mysli – fantazii – jsem naštěstí neztratila. 🙂

Co je při tvorbě šperků nejdůležitější?

Mít dobře zvládnutou techniku. Často vidím v různých Facebookových skupinách tvořilky, které neumí pořádně zakončovat drátky, ty pak všude čouhají a jsou i pro eventuelního nositele nebezpečné. Pak mít samozřejmě vlastní fantazii a nekopírovat ostatní umělce. Jedinečnost je to, co nás dělá zajímavé.

Používáte nějaké nástroje, nebo jsou vaším hlavním pomocníkem jen ruce a šikovné prsty?

Výroba drátovaných šperků se neobejde bez kleští. Pak používám samozřejmě i kladívko a kovadlinu. Některé šperky pak oxiduji, takže oxidační činidlo a lak. Některé i pokovuji, na to je potřeba už malá laboratoř. Ale hlavním nástrojem mi jsou moje ruce, to je jasné.

Tvoříte také šperky na míru? Jak v tomto případě tvorba probíhá? Kdybych měla zájem o vytvoření originálního šperku přímo na míru, co pro to musím udělat?

Samozřejmě, personalizované šperky dělám úplně nejraději.

Ze všeho nejdříve mi musíte napsat. 🙂 Popíšete, co za šperk byste si představovala, v jaké velikosti, co za materiál. Budu ráda, když mi i napíšete, k jaké příležitosti ho chcete nosit nebo zda to má být každodenní šperk. Klidně pošlete i fotku šatů, ke kterým má ladit nebo třeba vlastní kámen, který mám do šperku zapracovat. Pokud nemáte konkrétní představu, nevadí, ráda vám se vším poradím. Pak většinou načrtnu návrh na papír a zašlu ke schválení, jestli jsme si rozuměly a já vaši představu správně uchopila. Pak začnu tvořit. U složitějších projektů jako jsou např. draci ještě zasílám foto průběžně a diskutuji o dalším postupu, u menších vám zašlu rovnou foto hotového výrobku. Pokud jste spokojená, uzavřeme objednávku a dojde k nákupu.

Podle čeho by si měla žena šperky vybírat?

Podle své nálady. Stejně jako v šatech se musí cítit dobře, tak i stejně by měla souznít se šperkem. A pak samozřejmě podle příležitosti, zda jde na ples a nebo plavat. 🙂

Na vašich stránkách píšete, že vaše šperky nejsou pro každého. Dokážete popsat svou typickou zákaznici, cílovou skupinu?

Samantha Alternativní má mezi 25-45 lety, zajímá se o udržitelný životní styl, má stálý příjem a je vegankou. To vše k personě. 🙂 Zákaznice i zákazníci jsou tak rozdílní, že je nemohu zprůměrovat do jedné osoby. Často u mě nakupují i muži a nechají si rádi poradit, zašlou třeba i fotku ženy v oblíbených šatech a já jim vyrobím šperk přímo na míru. A když ho ještě zabalím do dárkové krabičky a převážu stužkou, jsou nejvíce nadšeni. 😀

Ženy mají konkrétnější představy. Vědí, co chtějí a z jakého materiálu. Často mi také posílají svoje rozbité nebo staré šperky a chtějí je přepracovat, nebo třeba kamínek z pláže jako vzpomínku na hezkou dovolenou, kterou chtějí nosit na krku.

Setkala jste se s odmítnutím vaší tvorby, nebo převažují pozitivní ohlasy?

Co znamená odmítnutí tvorby? Že by ke mně někdo přišel a začal mé šperky kritizovat, s tím jsem se nesetkala. Ale že někdo k mému vystavenému zboží přijde, zakroutí hlavou a zase odejde, s tím se setkávám často. 🙂

Na webu kromě velmi výrazných a originálních šperků najdeme také spíše minimalistické kousky. Znamená to, že se snažíte uspokojit i zájemce právě o tyto minimalistické šperky, nebo to odráží nějaký posun ve vaší tvorbě?

Moje minimalistická kolekce jenom respektuje krásu neopracovaných kamenů. Někdy je takový minerál sám o sobě tak okouzlující, že si nedovolím do něj vstoupit s mými uměleckými ambicemi a nechám ho čistě tak, jak je. Pouze přidělám závěs nebo háček, aby se dal nosit jako šperk. Přesto v mé tvorbě převažují hlavně propracovanější šperky, draci a jiná fantasy stvoření.

V Německu jste měla výstavu malovaných portrétů, kdy jste ke každému obrazu vytvořila i jedinečný šperk. Můžete nám tento projekt více představit?

Výstava Crossover von Frauen-Porträt und Kunsthandwerk (Crossover ženských portrétů a uměleckého řemesla) představuje deset ženských charakterů, nálad či rozpoložení a masek. Každá z nás žen je směsí mnoha z nich, nikdy ne pouze jednou. Bijou se mezi sebou, spolupracují, nenávidí se i se skrývají jedna před druhou. A protože není vše jenom černé a bílé, tak každá z těchto nálad má své pozitivní i negativní stránky. Najdete je všechny?

Sebevědomou a cílevědomou, která jde přes mrtvoly za svým stínem, doženou její vlastní intriky. Všimli jste si těch masek katů, které se za ní vznáší? Krásná víla na louce zalité sluncem, která v ruce ale nese puget zvadlých květů. Přijde vám do života, rozzáří ho, nabije energií, ale stejně tak rychle zase zmizí. Sebevědomá žena, v saku, se kterou není radno si zahrávat,… má ale vedle sebe sklenici whiskey. Možná není až zas tak silná…?

Jedinečností těchto obrazů je experimentální spojení malby a řemesla. Každému z portrétu jsem vyrobila šperk přímo na míru. Plátno pak neslouží pouze jako obraz, ale i jako originální šperkovnice – náušnice, náhrdelník či brož můžete z obrazu sejmout a nosit a poté znovu na obraz pověsit. Dojde tak k částečnému action art a majitel/ka obrazů tak zároveň splývá se svým oblíbeným charakterem.

Jak vás napadlo zkombinovat obraz se šperkem dohromady?

Byla to vlastně taková z nouze ctnost. Byly mi nabídnuty prostory na výstavu, kde bylo ale možno pouze pověsit obrazy a ne vystavit šperky, na které se specializuji. Tak jsem si řekla, že to spojím dohromady. Primárně mi šlo o vystavení šperků, k jednotlivým jsem vymyslela příběh, hlavní postavu, barevnost a kompozici.

Snažila jste se, aby šperk i obraz vyjadřoval stejnou emoci, aby byl šperk s obrazem nějakým způsobem tematicky propojený?

Obrazy z mé výstavy Crossover fungují jako celek, můžeme je od sebe odtrhnout, ale obraz bude vždycky patřit ke šperku a naopak.

Bylo to poprvé, co jste něco takového vytvořila? Jaké ohlasy jste zaznamenala?

Ano, byl to můj první projekt propojení malířství a šperkařství. Na vernisáži se celá výstavní síň naplnila, ale možná to bylo jenom kvůli vínu a jídlu zdarma. 🙂 Ohlasy byly ale báječné, i německá média ke mně byla milostivá.

Máte na kontě nějaké další podobné projekty?

Na příští rok plánuji kolekci šperků, které vstaly z popela. Bude se jednat o sérii abstraktních obrazů, na které opět zavěsím mnou vyrobené šperky. Při Museumsnacht (Noc muzeí) nebo při podobné příležitosti chci všechny obrazy spálit, jediné, co pak zůstane, budou šperky. Šperky, které vstaly z popela.

Zatím jsem ale nenašla žádnou galerii, která by si můj zvrhlý nápad vzala pod křídla. Protože pálit knihy v Německu rozproudí kontroverzní debaty.

A v případě malby, máte nějakou oblíbenou techniku, případně jakou technikou malujete?

Maluji normálně štětcem, prsty a špachtlí a ráda používám akrylové barvy a velká plátna.

Co vás inspiruje?

Příběhy. Báje a pověsti. Pohádky. A v neposlední řadě vlastní fantazie. Překračování vlastních hranic a vystoupení z komfortní zóny mi vždycky ukáže nové věci, nové pohledy na šperk, tvary, barvy… A taky vlastní sexualita a ty momenty, při kterých jsem na 100 % sama sebou a nemusím zaměstnávat hlavu, kdy nechám proudit svoje živočišné já.

Máte něco, co vám pomáhá tvořit? Stává se vám někdy, že máte blok, chybí vám múza a tvorba vám prostě nejde od ruky?

Samozřejmě, jsem normální cyklická žena, která má občas dny, které by nejraději proležela v posteli. Co mi při tvoření pomáhá je hrnek horkého čaje a nejraději tvořím v noci při otevřeném okně.

Tvoříte doma, nebo máte ateliér či dílnu? Jak vypadá váš pracovní koutek?

Za pár týdnů otvírám svůj první ateliér. Už bylo na čase, protože mám drátky, kameny a barvy roztahané všude po bytě a není ideální spát v místnosti, kde zrovna usychá čerstvě namalované plátno. Jsem asi typický chaotický umělec, když si uklidím, nemůžu pak věci najít. A podle toho tak i vypadá můj pracovní koutek. O:-)

Věnujete se tvorbě profesionálně (živí vás), nebo je to váš koníček?

Ještě pořád jsem hlavním povoláním studentka. Výrobou šperků se zabývám ve svém (skoro veškerém) volném čase, vidím tvorbu jako poslání, je to pro mě nejvyšší stupeň meditace. A to díky tomu, že šperky vyrábět nemusím, ale chci. Nejsem na tvorbě finančně závislá. Spíše psychicky. 😀

Zaujala vás značka Monsterance?

Vybrané produkty zakoupíte na Atelier.cz

Prozkoumat nabídku Monsterance
Image

Kde mohou zájemci vaše šperky vidět, případně zakoupit?

Pravidelně postuji fotky “čerstvých” šperků přímo z pracovního stolu na můj Instagram i Facebook. Na obou médiích mohou zájemci moje šperky pravidelně vídat. Zakoupit se pak dají přes zprávy. Kromě toho jezdím pravidelně na rukodělné festivaly a jarmarky, jejich seznam vždy aktualizuji na již zmíněných sociálních médiích a mých stránkách. (Vybrané produkty Monsterance lze nově zakoupit i na Atelier.cz, pozn. red.)

Máte v nejbližší době v plánu nějaký zajímavý projekt či výstavu?

Moje aktuální výstava poputuje do Frankfurtu, zrovna řeším prostory. Asi nejzajímavějším projektem jsou moje kreativní kurzy. Od ledna je plánuji s pravidelností v mém ateliéru v Marburgu. Pokud tohle zrovna čte někdo, kdo má vhodné prostory pro kurzy v jakémkoliv českém městě, ať se mi prosím ozve do zpráv. Ráda přijedu s mými kurzy také do Čech.

Soutěžte a vyhrajte anděla!

Od 29.11.2018 do 2.12.2018 máte jedinečnou možnost zapojit se do soutěže Monsterance o tři nádherné anděly. Zapojte se i vy a zvyšte své šance, že bude váš 1. advent o něco štědřejší! Podmínky soutěže naleznete na Facebookové stránce Monsterance.

Edit: Soutěž již byla ukončena.