Tajemství ovčí vlny

Šálek horkého čaje v ruce, teplé vlněné ponožky na noze a hned je zima příjemnější. Pokud máte v paměti kousavé šály a svetry, které jste v dětství nedobrovolně dostávali od babiček a prababiček, rychle na tento pocit zapomeňte. Výrobky z vlny nemusí být nepříjemně kousavé, záleží na způsobu zpracování i typu vlny. Málokdo si dokáže představit, co se za na první pohled obyčejným vlněným svetrem skrývá. Tajemství ovčí vlny nám odkryla milovnice tohoto řemesla Marcela Wojnarová.

Proč je mou láskou právě ovčí vlna? Důvod je jednoduchý – je to úžasný přírodní materiál, ekologický a trvale udržitelný zdroj pro výrobu textilu, ze kterého lze vytvořit mnoho věcí – od hřejivých oděvů a oděvních doplňků, až po originální doplňky interiérové.

S ovečkami od dětství

S ovečkami je můj život spjatý už od narození. Vždycky se nám po zahradě prohánělo malé stádečko. Maminka vlnu prala a sušila, tetička ji upředla na kolovrátku a babička z ní pletla ponožky a svetry. Ač byla tahle metamorfóza ovčího kabátku nesmírně časově náročná, mě vždy fascinovala a byla počátkem mé celoživotní závislosti.

Proces zpracování ovčího rouna v naší dílničce pokračuje v prakticky nezměněné podobě, pouze jsme rozšířili sortiment výrobků. A pošeptám vám tajemství – z vlny lze vyrobit téměř cokoli – od bot, přes oděvy, doplňky až po bytový textil. Záleží při tom na tloušťce vláken v ovčím rounu. Z vlny jemnovlnných plemen vznikají čepice a šály, z těch hrubovlných zase třeba prostírání, ubrusy, tašky a koberečky.

Šetrně k přírodě i ke zvířatům

Na naší louce se v současné době popásá stádečko shetlandských oveček, jejichž vlna je velmi jemná a nekouše. Nebyla to jen jemnost vlny, co nás učarovala, ale i jejich barevné variace. V jejich rounu najdeme kromě bílé i černou, kouřově šedou, medovou či smetanovou barvu. Ovce jsou celoročně venku a mají maximální možnou volnost pohybu.  

Snažíme se o to, aby proces proměny rouna byl šetrný jak ke zvířatům, tak k přírodě.

Tradiční zpracování ovčí vlny

Ke zhotovování výrobků využíváme naši ale i regionální vlnu. Zpracováváme ji tradičními postupy, výhradně ručně.

Nejprve je třeba ostříhané rouno přebrat a vytřídit zakrmené, tedy rostlinnými zbytky znečištěné a příliš krátké části. Poté se rouno celý den namáčí ve vodní lázni bez saponátů. K tomu dobře poslouží zachycená dešťová voda. Několikrát se propláchne a dva až tři dny se suší. Po usušení je třeba vlnu rozvolnit a načesat. Teprve dobře načesaná vlna se dá příst na kolovrátku. V první fázi vznikne tzv. jednonitka, která se opět na kolovrátku dále seskává (skaní je postup, při kterém svineme dohromady dvě nebo více upředených vláken, pozn. red.) do dvoj nebo trojnitky, podle toho co z ní má být vytvořeno.

Po seskání se příze na motovidle smotá do přadena, které se vypere. Po uschnutí a převinutí do klubíčka je připraveno k pletení, háčkování či tkaní na tkalcovském stavu.  Barvu přízím dodává přirozený pigment v ovčím rounu, tudíž černá zůstane černou i bez speciálního pracího prostředku barvy nepouští a neblednou. Díky tomuto přístupu jsou všechny naše výrobky 100% biodegradabilní, což znamená, že až vám doslouží, mohou se stát potravou pro malé pomocníky v kompostu.

Snad jediným omezením je pouze paleta barev, protože zelené nebo oranžové ovečky opravdu nenajdete. Nicméně dle mého názoru hýřivé barvy podléhají módním trendům, kdežto kombinace černé a bílé či zemité odstíny hnědé a šedé jsou nadčasové.

V neposlední řadě z ručně zpracovaného přírodního materiálu v přirozené barvě dýchá cosi neuchopitelného, co nás všechny spojuje s našimi kořeny a se zemí. Když držím v rukou surové ovčí rouno s jeho specifickou vůní, mám pocit, že je plné energie ze sluníčka, deště i větru zároveň a že ruční zpracování tuto energii uchová i ve finální vlněné přízi a výrobcích z ní.

Mým přáním je přispět k udržení tradice typické pro náš region a vrátit naší české vlně její někdejší vážnost a úctu, kterou si bezesporu zaslouží.

Z přírody jsem…do přírody se vrátím.Motto dílničky

Článek napsala Marcela Wojnarová. Výrobky z jejich dílny najdete na Atelier.cz.