Užité umění: krása v praktickém balení

Už jste někdy žasli nad tím, jak je něco praktického krásné? Ale jistě, mohla to být třeba lavička v parku, kde jste si v létě sedli a odpočívali ve stínu okrasného stromu. Nebo je to hrnek, ze kterého možná právě usrkáváte denní příděl oblíbeného teplého nápoje. Užité umění je všude kolem nás a můžeme jej definovat jako umělecké prvky obsažené ve věcech každodenní potřeby a dalších výrobcích. Pro člověka jsou takové věci příjemnější a rozvíjejí fantazii.

Milujeme malované talíře, tiffany lampy a svícny, pohodlné oblečení, kožené opasky které nezradí a mnoho dalších drobných i větších věcí, které by nás možná ani nenapadly. Mnohdy jsou to i takové věci, které vlastně nedokážeme rukama plně uchopit a přesto na nás působí design časopisu nebo font, který čteme v metru při orientaci.


Sdílet tento příspěvek

Typografie je příkladem řemeslného umění, které sice není předmětem obchodu na Atelier.cz, ale dokument je zářným příkladem toho, jak lidé pracují s láskou na věcech, které jsou nadčasově krásné a dokonale funkční. 

Pokud jste ještě nenavštívili uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, pak Vám ho můžeme jen doporučit. Naleznete zde sbírky skla, keramiky a porcelánu, výrobků ze dřeva, kovů a dalších materiálů, hraček, módy a podobně. Člověk však nemusí nutně do muzea, aby narazil na něco úžasného. Vyzýváme tímto všechny, kteří ve svém okolí mají krásné a přitom funkční věci, aby se o ně podělili s ostatními a my z výběru nejlepších fotek uděláme video, které bude mít za cíl potěšit oko i ducha. Atelier.cz je místem, kde se užité umění v řemeslné tvorbě těší velkému zájmu a podpoře. 

Brzy vám přineseme zajímavý rozhovor, který toto téma ještě více rozvíří!

Své příspěvky posílejte na magazin@atelier.cz , přes Facebook messenger m.me/atelier.cz nebo na instagramu použijte tag #uziteumeniateliercz

Děkujeme!