Suligo

„Mé první kytary vážily přes 8 kilo,“ přiznává výrobce kovových kytar Suligo

„První kusy vážily přes 8 kilo. Pár odvážlivců odehrálo hodinový koncert, ale byli zničení jak po hodině v posilovně,“ pobaveně vypravuje třebíčský zámečník Jiří Kratochvíl, který se skrývá za značkou Suligo. Šulec, jak řemeslníkovi přezdívají jeho přátelé, se nespokojil s monotónní prací montéra průmyslových hal. „Ať to bude stát sebevětší zapření tak jdu do toho,“ řekl si Jiří Kratochvíl jednoho dne po návratu z frustrující práce na stavbě a dal se do výroby své první kovové kytary.

Jiří Kratochvíl a Petr Deady Deduch z kapely <a href="http://www.darkgamballe.cz/" rel="noopener" target="_blank">Dark Gamballe</a> s novou kytarou. Děkujeme za svolení k použití fotografie.

Petr „Deady“ Deduch z kapely Dark Gamballe a Jiří Kratochvíl. Děkujeme za svolení k použití fotografie.

S kovem pracujete už dlouho. Jak jste se dostal k nápadu vyrobit první kovovou kytaru?

Mám to v hlavě nastavené tak, že u spousty věcí, které mám nebo vidím, mě hned napadají možnosti, jak tu věc vylepšit nebo udělat jinak. A stejně to bylo i u kytar. Ne že bych měl odvahu říct, že je vylepším, ale zároveň jsem si říkal, proč by nešla udělat jinak. Z kovu. Nakreslil jsem si první náčrtek do bloku, ale zároveň jsem se necítil, že na to technicky mám. Po nějaké době jsme prováděli náročnou montáž, kde na nás sněžilo, pršelo, silný vítr, mlha atd. Navíc vše ve výškách, vypadalo to jako ve válečné zóně. Tam se to ve mně zlomilo. A řekl jsem si, že už nemám zapotřebí se nechat buzerovat na stavbě od nějakýho neschopy. Ať to bude stát sebevětší zapření tak jdu do toho. A hned po návratu jsem začal s výrobou první kytary.  

Image

Co je vaší hlavní pracovní náplní? Jaké výrobky z kovu zpracováváte, když na chvíli odhlédneme od kytar?

Dříve jsem se zabýval výrobou a montáží kovových konstrukcí hal, rozhleden, schodišť apod. Dnes se zabývám většinou trošku jemnější, ale o to preciznější prací. Občas se otřu o restaurování starých strojů, jako například oprava parní turbíny s generátorem pro ekotechnické centrum Alternátor. Hlavní náplní mojí práce je výroba interiérových prvků, nábytku aj. V současnosti pracujeme na vybavení české centrály Red Bull a vyrábím akvárium pro brněnské SONO Centrum. A samozřejmě velkou část času pracuji na kytarách.

Image

Jak fyzikální vlastnosti kovu ovlivňují výsledný zvuk. Které materiály nejčastěji používáte?

Materiály výsledný zvuk samozřejmě ovlivňují.  Čím tvrdší materiál, tím vyšší zvuk. Ale materiál je jen jedním kouskem skládačky. Zvuk ovlivňuje veliká spousta faktorů, jako je tvar, velikost, hloubka, materiál krku a jiné. Používám černou ocel, nerez a v poslední době přecházím k titanu.

Vaše kytary jsou pouze z kovu nebo používáte i jiné materiály?

Na výrobu těl používám ocel, nerez, titan. Co se týká krku, používám různé dřeviny.

Kolik času vám zabere výroba jednoho kusu?

To se samozřejmě liší podle náročnosti jednotlivých kusů, ale obecně se dá říct, že za měsíc se dá kytara stihnout, když budu brát samotnou manuální práci. Ovšem než se dostanu do dílny, předchází samotné výrobě navrhování a rozkreslování každé součástky, což zabere také nemálo času.

Image

Je o kovové kytary velký zájem? Pracujete na konkrétních zakázkách a postupujete podle specifických požadavků vašich zákazníků?

V tomto ohledu se vše teprve rozbíhá, je zde dlouhá tradice dřevěných nástrojů a pro spoustu muzikantů je to svaté. Ale i přesto začíná být zájem slušný a jsem rád, že výrobu stíhám. Pokud přijde muzikant se specifickým požadavkem, tak se mu snažím vyhovět, i když ne vždy je to jednoduché.

Jak je to s hmotností kytar? Je vůbec možné na ně dlouhodobě hrát?

U prvních kusů, kde jsem byl s váhou přes 8 kilo, by to asi možné nebylo. Pár odvážlivců odehrálo hodinový koncert, ale byli zničení jak po hodině v posilovně. Dnes, když jsem se dostal s váhou mezi 3 až 4 kg, to už možné je bez velkých potíží.

Image

Prohlédnout produkty

Chcete svoji vlastní kytaru nebo někomu darovat skutečně jedinečný a neopakovatelný dar?

Spolupracujete při výrobě kytar s hudebníky? Nebo se spoléháte pouze na sebe? Hrajete na kytaru?

Vzhledem k tomu že na kytaru nehraji, tak s hudebníky spolupracuji velmi intenzivně. Je to sice co člověk to názor, ale snažím se vytáhnout z nich ty nejlepší postřehy a uplatnit je při výrobě.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Plánujete vyrábět i jiné kovové hudební nástroje?

Mým plánem je především usadit se na trhu a vyrábět unikátní zakázkové nástroje. Že bych v současnosti měl plán pouštět se nějak stabilně do velkých pokusů, to se říct nedá. Každý nástroj má svá specifika a trvá dlouhou dobu vše zjistit a vychytat. A pokud má být nástroj kvalitní, není vždy jisté, že to klapne na první pokus. Byl jsem osloven na výrobu kovového kontrabasu nebo harfy. Vzhledem k tomu, že neustále zkouším nové věci, tak věřím, že i na tohle jednou dojde.

Fotografie: Archiv Suligo – guitars from steel a Petr Deduch (kapela Dark Gamballe)

Suligo na Lidovky.cz a 5plus2