zero waste

Zero waste aneb Jaký je život bez odpadků

Posledních pár let je pojem zero waste neboli život bez odpadků či také nulový odpad poměrně trendy a čím dál více výrobců, obchodních řetězců a především spotřebitelů se na něj snaží reagovat. A to je dobře! Co se ale pod tímto známým pojmem skrývá, a jak dosáhnout toho, abychom byli zero waste?

Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (ZWIA) jej definuje jako: „etický, ekonomický, efektivní a vizionářský cíl, který směřuje lidi ke změně jejich životního stylu a postupů tak, aby napodobili udržitelné přírodní cykly, kde jsou všechny materiály a výrobky navrženy tak, aby mohly být použity znovu”. Jednoduše řečeno nejlepší odpad je žádný odpad, především co se jednorázových plastů týče.

Jednoduše řečeno: zero waste je o tom, omezit tvorbu odpadu. Bea Johnson, světová ikona tohoto životního stylu, dokáže vměstnat roční odpad své čtyrčlenné rodiny do obyčejné zavařovačky. Od roku 2008, kdy začala život bez odpadků, zveřejňuje své zkušenosti, rady a tipy také na svém blogu Zero Waste Home. Zero waste dle jejího názoru zjednoduší, zlevní a také ozdraví váš dosavadní život. Právě Bea byla inspirací pro některé české průkopníky zero waste. V roce 2016 byla vydána český překlad knihy Zero Waste Home pod názvem Domácnost bez odpadu, za kterou stojí Martina Destexhe Kročilová, zakladatelka projektu Love Your Home, věnující se domácnosti bez odpadu.

Image

Pro srovnání dle neziskové organizace Bezobalu vyprodukuje průměrná česká rodina 1,2 tuny odpadu ročně. Pojďme to našim bezodpadovým přístupem snížit. Stačí mít na paměti těchto pět jednoduchých kroků, které uvádí Bea Johnson ve své knize:

Krok 1: Zamítnout (co nepotřebujeme)
Krok 2: Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
Krok 3: Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
Krok 4: Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
Krok 5: Zkompostovat (zbytek)

Kde se vzal zero waste?

Ačkoliv se trend života bez odpadků objevuje pouze posledních několik let, nejedná se o žádnou převratnou novinku. Vzpomeňme si, jak žili naši předci – plastů bylo pramálo nebo žádné, pro mléko se chodilo na statek do konve, pro zeleninu a maso na trh do bavlněné síťovky, papíru nebo bedýnky. Domácnost se čistila octem a utěrkou, přebytky z domu šly na kompost nebo zvířatům na dvůr. Jenže pak nastala změna. Moderní doba si žádá moderní domácnost. Výroba plastů je levná a je pohodlnější koupit si vše na jednom místě v supermarketu, kde je obvykle většina potravin zabalená do igelitu. Jenže takhle to nejde do nekonečna. Spalovny nestíhají, zamořují ovzduší, skládky se zvětšují neuvěřitelnou rychlostí. Proč? Protože plast. Jeho nadužívání je až bizarní, neetické a nemá se zdravým lidským rozumem nic společného.

Image

A v reakci na tento problém opět přichází na vědomí veřejnosti zero waste. Otázkou je, jestli už není pozdě, protože naše nynější ekologická stopa je obrovská. Bez poptávky není nabídka. Lidé nakupující kilo mrkve zabalené v plastovém pytlíku, i když mají jednu z posledních možností vzít mrkev svázanou provázkem – to je čiré zoufalství. Měli bychom se zamyslet nad tím, co tohle naše jednání působí naší planetě. Pokud vám není lhostejný osud naší planety, nakupujte a hospodařte s odpady vědomě.  Jde to a nestojí to téměř žádné peníze ani námahu.

Společnost nás vybízí k třídění odpadu – „má to smysl, třiďte odpad”. V dnešní moderní době by mělo být třídění odpadu základem každé domácnosti. Nyní bychom se měli zaměřit na problém větší, a to je nadměrná tvorba odpadu. Měli bychom se řídit heslem: „má to smysl, nevytvářejte odpad”. Nikdo z nás nechce žít na skládce a všichni chceme dýchat čistý vzduch, pít čistou vodu a chodit do přírody, kde nebudou černé skládky a místo hub ze země nebudou trčet vršky od PET lahví. Aktuálním trendem je chodit do lesa s pytlem sbírat odpadky. Pojďme se raději vrátit do doby, kdy bylo častější chodit do lesa na houby a lesní plody? Ať si vzpomenete na jakoukoliv věc nebo činnost, která je poznamenána přemírou plastů nebo odpadků, zero waste může být řešením a změnou k lepšímu.

Image

Jak začít se zero waste?

Začít se dá jakkoliv, ale doporučujeme zaměřit se nejprve na ty jednodušší věci a postupně se dopracovat k těm složitějším. Asi největší plýtvání můžeme postřehnout při nákupu potravin do plastových sáčků. Taky na ně máte doma vyhrazené místo a už vám přetéká? Místo nich můžete používat ekologické pytlíky na potraviny. Buď si je ušijete sami třeba ze záclony nebo látky nebo si je můžete koupit od někoho, kdo se jejich výrobou zabývá. Lze je využít nejen na ovoce a zeleninu, ale také na pečivo. Na pokladnách jsou na ně zvyklí, už to není žádná výstřednost. Stejně tak igelitky vyměňte za plátěné nákupní tašky. Můžou být stylové a hlavně se do nich hodně vleze, unesou těžkou váhu a jen tak se neprotrhnou.

Jak začít se zero waste?

Pokud to jde, vyhýbejte se věcem v plastových obalech. V případě, že se ve vašem městě nachází bezobalový obchod, máte vyhráno. Princip bezobalových obchodů je jednoduchý – přinesete si vlastní nádoby či obaly, jako jsou například sklenice, papír, plátěné a síťované tašky, nejrůznější bedýnky a podobně, do kterých si následně navážíte požadované zboží. Většina obchodů nabízí také obaly k zapůjčení či zakoupení. Tyto obchody také často nabízejí lokální suroviny, takže nákupem u nich snížíte svoji ekologickou stopu dvojnásob. A pokud si myslíte, že takto lze nakupovat pouze potraviny, mýlíte se. Existují také eko-drogerie, ze které si ve vlastní lahvičce můžete odnést třeba prací prášek nebo šampón.  

V případě, že nevíte, zda se podobný obchod nachází v místě vašeho bydliště nebo v jeho okolí. Koukněte se na bezodpadovou mapu. Překvapí vás, kolik míst podporuje tuto myšlenku. Naleznete zde také místa, kde se lze zbavit přebytečných věcí a vložit je do rukou potřebných.

Pár tipů pro zero waste domácnost

Jakmile začnete zero waste uplatňovat při nakupování, už vám půjde snad začít tento životní styl využívat i v domácnosti. Existuje nespočet receptů na to, jak si vyrobit domácí čistící prostředky a další nutné věci pro úklid domácnosti. Zázračným pomocníkem vám může být obyčejný ocet, který zastane většinu úklidových chemikálií. Kromě toho, že je ekologický a velmi účinný, není natolik agresivní jako chemické výrobky a dá se zakoupit i ve skle. K něm pak stačí přidat sodu a kyselinu citrónovou a máte univerzální prostředek pro mytí a úklid domácnosti.

Další možností, jak snížit množství odpadu je vyměnit jednorázové papírové kapesníky za sadu látkových, které nezatěžují životní prostředí a nejsou bělené chemikáliemi. Stejně tak i houbičky na nádobí, odličovací tampony nebo dokonce i dámské vložky mohou být zero waste.

Být zero waste souvisí také s minimalistickým životním stylem. Jakmile budeme vlastnit méně věcí, budeme produkovat méně odpadu. Není třeba začít měnit váš život radikálně a najednou. Zamyslete se nad tím, jak nakupujete, a co by šlo změnit ze dne na den. Pořiďte si například plátěnou tašku, noste ji vždy u sebe a vyhněte se plastovým sáčkům nebo jednorázovému použití papírových tašek. Ostatní už se pak přidá samo. Věřte, že je to jednodušší než se na první pohled může zdát a každá snaha se počítá.

Foto: bezobalu.cz, MŽP/Facebook